M jak Mrówka

Ubrania na wierzchu, czyli otwarta szafa

Ubrania na wierzchu, czyli szafa otwarta

Wygodnie i szybko, wystarczy rzucić okiem i już wiemy w co dziś się ubrać! To z pewnością zaleta szafy otwartej, gdzie niczym w witrynie sklepowej rządkiem wiszą poszczególne części naszej garderoby.

Nowa estetyka rozwiązań minimalistycznych, gdzie królują meble i sprzęty „prowizoryczne”, proste i mobilne wkracza dużymi krokami do naszych mieszkań. Wcale nie koliduje to z ogólnie przyjętym poczuciem estetyki – ład i porządek można bowiem utrzymać również tam, gdzie gromadzone przez nas dobra (ubrania i rzeczy codziennego użytku) nie skrywane są pod zasłoną drzwi szaf, szafeczek oraz w głębi szuflad. Do takich popularnych w ostatnim czasie rozwiązań należą otwarte szafy, czy jak je może lepiej precyzyjnie określać garderoby mniej lub bardziej mobilne (o garderobach mobilnych przeczytasz też tu).

fot. Velux

Nawiązujące do rozwiązań ze sklepów modowych, a także cieszących się zainteresowaniem podążających za ubraniowymi trendami showroomów, sposoby prezentacji garderoby z powodzeniem zagościły w sposobie wystroju i wyposażenia wnętrza. Artystyczny nieład i designerska nonszalancja wnętrz w stylu boho czy surowość wystroju i industrialna estetyka loftów doskonale przyjęły jako formę podkreślenia estetyki wnętrza właśnie otwarte, mobilne garderoby.

Mobilne składane szafy

Rozwiązania na rzecz rezygnacji z ciężkich i masywnych szaf meblowych to również efekt coraz większej popularności mieszkania w niewielkich przestrzeniach, np. mikrokawalerkach. Pomysły na kompaktowe zestawy meblowe sprawdzają się bowiem, kiedy wynajmujemy mieszkanie lub często się przeprowadzamy, a także kiedy nie dysponujemy dużym budżetem na wykończenie mieszkania. Jednym ze sposobów urządzenia garderoby w kąciku mieszkalnym jest mobilna, składana szafa.

Wiele sklepów z meblami i akcesoriami do wystroju wnętrza oferuje właśnie takie szafy. Znajdziemy warianty mniej lub bardziej usztywnione, na kółkach lub nóżkach, wykończone tekstylnymi materiałami, pozwalające na częściowe lub całkowite przesłanianie garderoby w zależności od potrzeb. Meble te są lekkie, wygodne w użyciu, można je dowolnie przestawiać. Wielu producentów oferuje również modułowe zestawy do rozbudowywania i wyposażania takich szaf w zależności od potrzeb użytkownika.

Wieszaki na sznurku lub drążku

Atrakcyjnym rozwiązaniem na zorganizowanie garderoby we wnętrzu jest również otwarty wieszak, na kształt tego jaki możemy spotkać w sklepie z ubraniami.

Mobilne stelaże z drążkami zyskały dziś duże zastosowanie jako forma przechowywania odzieży w domach. Wiele ciekawych katalogowych aranżacji bazuje właśnie na prezentacji wnętrz, w których szafę na ubrania zastępuje garderoba mobilna – mniej lub bardziej skomplikowany otwarty wieszak z zestawem drążków.

Ciekawym i pomysłowym rozwiązaniem jest również wiszący drążek na ubrania. Podczepiony do sufitu na dekoracyjnych linkach lub sznurach może zbudować fajną aranżację, a jednocześnie pozwolić na zagospodarowanie mniej użytecznej przestrzeni wnętrza.

fot. AdobeStock

Otwarta szafa w parze z lustrem

O wygodzie korzystania z otwartej garderoby z pewnością zadecyduje również sąsiadujące z nią lustro. Warto wybrać również model mobilny, szczególnie taki, który często za taflą szkła ma dodatkowy element konstrukcyjny pozwalający odwiesić ubranie. Lustro zawsze dodaje wnętrzu elegancji i optycznie powiększa przestrzeń, w komplecie z otwartą garderobą nada temu kącikowi estetyczny charakter.

Otwarta szafa z odpowiednimi wieszakami

Otwarta szafa czy mobilna garderoba to także wyzwanie. Wymaga od nas większej dbałości o czystość i porządek. Jeśli jest to przestrzeń, która ma „grać” na styl wnętrza powinna być zadbana z gustem. O ile sposób wieszania ubrań będzie zależny od tego co wchodzi w skład naszej garderoby, czy są to w większości długie sukienki, czy masywne bluzy i swetry, o tyle to na czym je zawiesimy może już być uniwersalnym wyborem. Zastosujmy zatem wieszaki z jednej gamy, ładnie wykończone, z dobrego jakościowo materiału. Jeśli ubrania mają prezentować się schludnie, dobrze, żeby się nie zsuwały. Dobrym wyborem będą zatem wieszaki ze specjalnie wykończonymi ramionami tkaniną utrudniającą zsuwanie się – materiałem antypoślizgowym.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *