Odnowić stary parkiet-mozaikę malując jej powierzchnię farbą kryjącą to zadanie, które może wykonać każdy, nawet amator. Ważne jednak, by nie popełnić karygodnych błędów, które popsują efekt i położą się cieniem na finalnej estetyce tego przedsięwzięcia.
Dostępność nowoczesnych wysokogatunkowych farb wykończeniowych pozwala tworzyć dziś w naszych wnętrzach cuda. Malujemy na różne kolory, w satynie, macie, z efektem smug, jakkolwiek – ściany, sufity, meble, a także podłogi. Farby do podłóg, które ostatnio w dość dużej palecie pojawiły się na rynku, pozwalają odnowić i zapewnić świeży ciekawy wygląd podłogom drewnianym, betonowym, ceramicznym. Za ich pomocą efektownie i trwale pomalujemy posadzki wnętrz oraz schody, są to bowiem produkty o podwyższonych właściwościach odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Farby do podłogi doskonale kryją, mogą być stosowane na podłoża wcześniej już malowane farbami alkidowymi, farbami epoksydowymi, a także lakierami. Efekt pomalowanej podłogi może być pozytywnie zaskakujący i ciekawy, pod warunkiem, że zanim rozpoczniemy malowanie posadzki, a także w trakcie jego przeprowadzania nie popełnimy karygodnych błędów.
Z pozoru świeżo pomalowana lakierowana posadzka – parkiet mozaika –wygląda czysto i ładnie. Ale kiedy przyjrzymy się bliżej, szczególnie gdy do wnętrza zajrzy światło słoneczne, włosy stają dęba, niestety nie te niechlujnie wmalowane w podłogę.
Malowanie posadzki – na co zwrócić uwagę przed i w czasie prac
Malowanie posadzki rozpoczynamy dopiero, gdy wszystkie czynności brudne zostały już zakończone. Nie mogą być już równolegle prowadzone takie prace jak: zacieranie ścian, przycinanie mebli czy wiercenie otworów. Podłoga to najczystszy finalny etap, który po wykonaniu wymaga co najmniej tygodnia dobrego wysychania w czystości. Dlatego zanim do niego przystąpimy, musimy szczegółowo i staranie zadbać o kilka rzeczy.
- Oceńmy stan wszystkich elementów podłogi: progi, naroża, listwy. Przed malowaniem należy zrobić sumienny przegląd miejsc, które warto naprawić – po malowaniu będzie już bowiem za późno. Wszelkie nierówności, zadarcia, pęknięcia można na etapie przygotowania zeszlifować, wyrównać i wygładzić. W tym przypadku próg przy drzwiach balkonowych umknął uwadze wykonawcy.
- Przed malowaniem podłogę należy zmatowić, tak by farba dobrze „weszła” w powierzchnię. Wystarczy to wykonać kostką ścierną. Niemniej takie szlifowanie musi odbywać się w towarzystwie odkurzacza. Pył należy stale usuwać, ponieważ może on wypełnić szczeliny pomiędzy klepkami, zatkać rys słojów, wbić się na tyle, że zatracimy dotychczasowy walor podłogi, a uzyskamy miejscami jednolitą taflę. Dodatkowo pozostawiony nadmiar pyłu będzie „ciągnąć” się z farbą, co wpłynie na jej fakturę i kolor.
Skoro starannie usuwamy pył, nie może być mowy, aby finalnie podłoga przed malowaniem nie została jeszcze raz dokładnie odkurzona, umyta na mokro i po pełnym wyschnięciu ponownie odkurzona. Przed przystąpieniem do malowania, jak to się zwykło mówić „z podłogi można by jeść”.
Piach, brud, różnego rodzaju zanieczyszczenia np. włosy i paprochy pozostawione na podłodze zostaną wmalowane i zespolone z posadzką bezpowrotnie. Tak jak w poniższym przypadku.
Próby naprawienia takiej sytuacji niestety nie przyniosą efektu. Jeśli oczyścimy fragment podłogi z nieczystości i pomalujemy ponownie w tym miejscu, ślad maźnięcia drugą warstwą niestety pozostanie nadal widoczny.
- Bardzo ważne, by farba była nakładana równomiernie, cienką warstwą. Nakładanie farby powinno odbywać się bardzo starannie. Najlepiej korzystając z rynienki i wałka. Nadmiar farby powinien być każdorazowo ściągnięty na żebrach kuwety tak, by na powierzchni malowania nie pozostawały zacieki – kiedy wyschną, będzie już trudno je usunąć.
Nadmiar farby pozostawiony na powierzchni niestety nie schnie prawidłowo, pojawiają się bąbelki powietrza i farba mówiąc potocznie „warzy się”.
Ostatecznie pamiętajmy, że pomalowana podłoga musi długo wysychać. Producenci zalecają dwuwarstwowe krycie, ale często wystarczy już jedna warstwa dobrze pomalowana. Farbie należy dać odparowywać i schnąć przynajmniej przez tydzień, żeby odpowiednio się utwardziła.
autor tekstu: Dominika
zdjęcia: ASK