M jak Mrówka

Przenośne grzejniki – ciepło na zawołanie

Przenośne grzejniki – ciepło na zawołanie

Nie zapowiada się na siarczyste mrozy w tym roku, jednak polska zima nie raz nas już zaskoczyła. Dlatego zawczasu zaopatrzmy się w odpowiednie urządzenia, które w chłodne dni pomogą nam się ogrzać.

Instalacja grzewcza podczas siarczystych mrozów nie zawsze zapewnia komfortową temperaturę we wnętrzach, zwłaszcza jeśli dom jest nieodpowiednio zaizolowany. Zanim jednak nadejdzie wiosna i pozwoli na właściwe ocieplenie budynku, trzeba ratować się innymi sposobami. W chłodne zimowe dni oraz wieczory z pomocą przyjdą nam przenośne grzejniki.

Termowentylatory – najprostsze grzejniki

Najprostszym rozwiązaniem, które umożliwi domownikom skuteczne dogrzewanie się, jest zakup termowentylatora (nazywanego też potocznie farelką). To niewielkie urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną pracuje zazwyczaj z mocą 2000 W. Mocą i regulacją temperatury można płynnie sterować. Latem taki termowentylator może też z powodzeniem pełnić funkcję zwykłego wentylatora (wiatraka). Termowentylatory są lekkie, poręczne i bezpieczne w użytkowaniu – przed przegrzaniem chronią je specjalne zabezpieczenia. Urządzenia te można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu i w miarę potrzeby przenieść do innego pomieszczenia. Zaletą termowentylatorów jest ich niewygórowana cena. Najprostsze modele można kupić już za niecałe 50 zł. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia tego typu nie pracują zupełnie cicho, słyszalny odgłos pracy wentylatora nie jest jednak uporczywy. Takie urządzenia grzewcze sprawdzą się raczej w niewielkich pomieszczeniach. 

Przenośne grzejniki olejowe

Dobrym wsparciem w chłodne wieczory będą także grzejniki olejowe, również zasilane energią elektryczną. Są to wolno stojące urządzenia grzewcze o budowie żeberkowej, pracujące z maksymalną mocą około 2500 W. Ciepło uzyskiwane jest w takim grzejniku poprzez nagrzewanie się zgromadzonego w nim oleju. Grzejniki olejowe nie wysuszają powietrza w pomieszczeniu, są wydajne, lecz stosunkowo wolno się nagrzewają. Oddają za to ciepło do otoczenia jeszcze przez pewien czas po ich wyłączeniu. Są też stosunkowo ciężkie, dlatego aby możliwe było w razie potrzeby ich przetransportowanie do innego pomieszczenia, mocuje się do nich praktyczne kółka. Grzejniki olejowe wyposażone są w stopniową regulację mocy, termostat oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. Warto wybrać model z wbudowanym wiatrakiem, dzięki któremu ciepło będzie się szybciej rozprzestrzeniało po pomieszczeniu. Takie grzejniki mają też nawilżacz, zapobiegający wysuszaniu się powietrza.

Elektryczne grzejniki konwektorowe

Innym rozwiązaniem jest zakup elektrycznego grzejnika konwektorowego. W zależności od potrzeb może to być model naścienny lub wolno stojący (przenośny), który wyposaża się w kółka lub nóżki. Konwektory, dzięki grzałkom o dużej powierzchni wymiany ciepła, szybko ogrzewają wyziębione pomieszczenia. Wyposażone są w termostat pozwalający na ustawienie żądanej temperatury w pomieszczeniu. Aby ograniczyć koszty ogrzewania wnętrz konwektorem, warto wybrać model z zegarem, umożliwiającym programowanie pracy urządzenia.

autor tekstu: Beata
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *