M jak Mrówka

Okrywanie roślin na zimę

Okrywanie roślin na zimę

Wiele roślin uprawianych w naszych ogrodach przetrwa zimę jedynie wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednią osłonę. Dotyczy to gatunków pochodzących z cieplejszych rejonów, roślin młodych oraz sadzonych i przesadzanych w bieżącym sezonie.

Okrywanie roślin na zimęSposób, w jaki je okryjemy, zależy od wymagań rośliny. Ważne, aby nie zrobić tego za wcześnie, bo jeżeli będzie zbyt ciepło, pobudzimy aktywność roślin lub przyczynimy się do ich gnicia. A także stworzymy doskonałe kryjówki dla gryzoni, oferując im równocześnie przekąski z naszych roślin.

Byliny wrażliwe na mróz należy okryć warstwą około 10 cm kory lub trocin albo stroiszem (gałązkami drzew iglastych). Miskantom i trawom pampasowym najlepiej powiązać suche liście i kwiatostany w „snopki”, a następnie okryć matą słomianą, stroiszem albo włókniną. Gdy temperatura spada poniżej -10°C, a zwłaszcza gdy prognozy zapowiadają, że mróz będzie się długo utrzymywał, warto dołożyć dodatkową warstwę, tak aby w sumie grubość osłony wynosiła 15-20 cm. Jeżeli zima jest bezśnieżna a mroźna, zwiększenie osłony jest po prostu konieczne. Krzewy i krzewinki zimozielone, jak wrzosy i wrzośce, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy, mają płytki system korzeniowy, który trzeba chronić, rozkładając korę, trociny lub kompost. Części nadziemne rośliny warto – zwłaszcza na czas silniejszych i długotrwałych mrozów, a także wtedy gdy dni są słoneczne, a noce mroźne – przykryć włókniną albo siatką cieniującą. Większe skupiny roślin (rabaty) można taką osłoną okryć w całości. Podobnie warto chronić młode rośliny zimozielone iglaste i liściaste, zwłaszcza formowane (są mniej odporne na drastyczne zmiany temperatury i suszę). Budlei Dawida, glicynii kwiecistej, hortensjom: bukietowej, ogrodowej i pnącej, ketmi syryjskiej, klonom palmowym, szczodrzeńcom, powojnikom wielkokwiatowym, wiciokrzewom warto osłonić system korzeniowy, usypując wokół nasady kopczyk z ziemi, trocin czy kory, wysokości 20-30 cm. Podobnie należy postąpić z wszystkimi różami. Oprócz tego dobrze jest osłonić pędy wrażliwych odmian róż pnących (nie zdejmując z podpór) matami słomianymi lub włókniną. Róże pienne (drzewkowe) można otulić matą słomianą lub tekturą falistą, jednak w ostrzejszym klimacie lepiej przechylić pień róży tak, aby jej korona leżała na ziemi, przymocować ją do podłoża i okryć stroiszem lub obsypać ziemią.

Także młode katalpy, magnolie i tulipanowce, glicynie i miliny, a także akebie i wrażliwe odmiany powojników wielkokwiatowych wymagają usypania wokół nasady kopczyków ziemi oraz okrycia matami słomianymi lub stroiszem. Rośliny w pojemnikach zimujące na zewnątrz trzeba osłonić szczególnie troskliwie. Ich bryły korzeniowe są niewielkie, a chronione jedynie cienkimi ściankami pojemników. Warto więc donice czy skrzynie, w których rosną, owinąć matami słomianymi, tkaniną jutową, tekturą falistą lub folią bąbelkową i przenieść w zaciszne miejsce. Dobrze, jeśli nie będą stały bezpośrednio na podłożu. Można umieścić je na deskach podpartych klockami, co zapewni swobodny przepływ powietrza. Części nadziemne roślin należy okryć matami słomianymi, stroiszem, włókniną lub tkaniną jutową.

Uwaga! Rośliny pojemnikowe mogą – zwłaszcza gdy dni są ciepłe i podłoże paruje – cierpieć z powodu suszy. Trzeba zatem sprawdzać stan podłoża w pojemnikach i jeśli jest suche – podlewać (powinno być lekko wilgotne).

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *