Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy podłogowe pełnią nie tylko istotne funkcje użytkowe, ale także estetyczne. Odpowiednio dobrane do wnętrz, potrafią bardzo skutecznie je odmienić. Warto przemyśleć nie tylko to z jakiego materiału chcemy, by zostały wykonane, ale też jak kolorystycznie dopasować je do stylistyki domu.

Chronią drewniane posadzki przed wybrzuszaniem, osłaniają ściany przed zabrudzeniem oraz wodą, zapobiegają mechanicznym uszkodzeniom ścian. Dzięki dobrze dopasowanym kolorystycznie listwom możemy ukryć pewne mankamenty mieszkania oraz sprawić, że będzie ono się znacznie lepiej prezentować.

W jednej gamie

Najczęściej wybieramy cokół z tego samego materiału, z jakiego wykonana została posadzka – do drewnianej najlepszym rozwiązaniem jest wybór listwy z tego samego gatunku drewna tak samo wykończonego jak posadzka, tak aby cokół był postrzegany jako element wykańczający podłogę. Jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne estetycznie, gdyż niezależnie od tego jak często zmieniamy kolorystykę ścian, cokół nigdy nie stanie się elementem zaburzającym harmonię między ścianą a posadzką.

Jak dobrać listwy przypodłogowe? Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Na rzecz kontrastu

Ścianę w ciekawym kolorze warto podkreślić cokołem, który będzie kontrastował z nią i podłogą. Należy jednak wystrzegać się nieharmonijnych przeciwieństw, dlatego cokół kolorem powinien nawiązywać do stolarki okiennej lub drzwiowej albo do mebli. Wówczas harmonijnie połączy różne elementy wnętrza. Do posadzek w jasnych kolorach, a także do białej stolarki idealnym rozwiązaniem jest cokół w odcieni bieli.

Jak dobrać listwy przypodłogowe? Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Harmonijnie ze ścianą

Cokół w kolorze ściany warto zastosować, gdy wnętrze jest stosunkowo niskie. Takie rozwiązanie sprawi, że mieszkanie wyda się wyższe. Efekt będzie bardziej wyrazisty, jeśli wybierzemy wysoki cokół, który zawsze dodaje wnętrzom prestiżu. O zharmonizowanie cokołu ze ścianą warto się także pokusić, gdy została ona wykończona wielobarwnym materiałem, na przykład różnokolorową tapetą. W takiej sytuacji wybierzmy cokół pod kątem dominującego koloru okładziny. W roli kolorowych cokołów najlepiej sprawdzą się listwy z MDF lub poliestrowe stosowane zazwyczaj do wykańczania sufitów oraz poliuretanowe, ich zaletą jest możliwość przemalowywania cokołu na dowolny kolor dopasowany do aranżacji.

Ania W. 

1 komentarz

  1. Ewa GreOch

    Posiadam taką wersję, jaką przedstawia pan je montujący :) również przywiozłam je z Waszego sklepu :) kolor zawsze dobrany do podłogi stanowi wykończenie tej części pomieszczenia :) pięknie się komponuje i jest estetyką miejsca :) bez listw trudno o ładną podłogę :) również końcówki są idealnie dopasowane, a ich wybór jest duży :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Nie wiesz jak wykonać, jak wybrać? Planujesz remont? Przydatne porady znajdziesz na blogu M jak Mrówka
© 2015 Grupa PSB Handel S.A.

SERWIS M JAK MRÓWKA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES, KTÓRE UŁATWIAJĄ CI PRZEGLĄDANIE ZASOBÓW SERWISU. KORZYSTAJĄC Z serwisu M jak Mrówka WYRAŻASZ AUTOMATYCZNIE ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW COOKIES.