M jak Mrówka

Doniczki plastikowe

Doniczki plastikowe

Doniczki plastikowe są łatwe w utrzymaniu czystości, długotrwałe i lekkie. Dzięki nim możemy wprowadzić do wnętrza wyjątkowe kolory.

Doniczki plastikowePojemniki na kwiaty wykonane z tworzywa sztucznego mogą pełnić funkcję donic lub osłonek. Te pierwsze będą miały otwory w dnie, konieczne do odprowadzania nadmiaru wody. Osłonki, jak sama nazwa wskazuje pełnią funkcję tylko ozdobną i nie zastąpią doniczek, gdyż roślina w nich posadzona nie będzie „oddychać”, a zbyt obfite podlewanie sprawi, że korzenie zaczną gnić.

Donice i osłonki

Wśród wielu rodzajów doniczek i osłonek dostępnych na rynku znajdziemy praktycznie dowolny rozmiar pojemników na rośliny. Od najmniejszych dla kaktusów, po ogromne dla drzew. Tworzywo jest wytrzymałe i elastyczne. Bardzo ułatwia przesadzanie, gdyż jest lekkie. Ponadto uzyskamy z plastiku dowolny kolor i kształt. Zabrudzenia łatwo domyjemy wodą lub środkiem do czyszczenia powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych. Ogromną zaletą jest też to, że doniczki plastikowe są odporne na wilgoć, a niektóre również na mróz. Dlatego mogą się one stać niepowtarzalną ozdobą na balkonie lub w ogrodzie.

Doniczki plastikowe Doniczki plastikowe

Rozmiar ma znaczenie

Wybierając pojemnik należy przewidzieć, jaki rozmiar i kształt jest odpowiedni dla danej rośliny, gdyż w zbyt małej będzie jej ciasno i przestanie bujnie się rozwijać. Lepiej też przewidzieć zapas miejsca. W przeciwieństwie do ceramicznych, plastikowe pojemniki nie zapewnią tak dobrej regulacji wilgotności gleby, dostępu tlenu i szybko się nagrzewają od słońca, dlatego lepiej wybierać większe doniczki mieszczące dużo dobrego, żyznego podłoża, ułożonego w dystansie od bryły korzeniowej.

Doniczki plastikowe Doniczki plastikowe

Doniczki plastikoweOryginalne wzory

Znajdziemy plastikowe pojemniki na rośliny w wersji wielobarwnej, jednobarwnej, matowej i o wysokim połysku. Doniczki powstające z tworzywa mogą przybierać oryginalne kształty i fakturę, np. plecionkę. Bardzo dziś modny będzie technorattan, który do złudzenia przypomina naturalny surowiec. Efektowne będą donice imitujące kosze wiklinowe, drewniane skrzynie i gliniane naczynia. Są one od oryginałów dużo trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Plastik nie niszczeje szybko i jest odporny na rozwój pleśni, glonów, grzybów oraz zagnieżdżanie się owadów.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Posiadam bardzo dużo doniczek plastikowych 🙂 są doskonałe, niedrogie i coraz ładniejsze 🙂 ostatnio w Mrówce kupiłam osłonkę na dwa kwiaty 🙂 moje dwa storczyki doskonale się wpasowały 🙂 to również pewna oszczędność miejsca 🙂

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *