M jak Mrówka

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Listwy podłogowe pełnią nie tylko istotne funkcje użytkowe, ale także estetyczne. Odpowiednio dobrane do wnętrz, potrafią bardzo skutecznie je odmienić. Warto przemyśleć nie tylko to z jakiego materiału chcemy, by zostały wykonane, ale też jak kolorystycznie dopasować je do stylistyki domu.

Chronią drewniane posadzki przed wybrzuszaniem, osłaniają ściany przed zabrudzeniem oraz wodą, zapobiegają mechanicznym uszkodzeniom ścian. Dzięki dobrze dopasowanym kolorystycznie listwom możemy ukryć pewne mankamenty mieszkania oraz sprawić, że będzie ono się znacznie lepiej prezentować.

W jednej gamie

Najczęściej wybieramy cokół z tego samego materiału, z jakiego wykonana została posadzka – do drewnianej najlepszym rozwiązaniem jest wybór listwy z tego samego gatunku drewna tak samo wykończonego jak posadzka, tak aby cokół był postrzegany jako element wykańczający podłogę. Jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne estetycznie, gdyż niezależnie od tego jak często zmieniamy kolorystykę ścian, cokół nigdy nie stanie się elementem zaburzającym harmonię między ścianą a posadzką.

Jak dobrać listwy przypodłogowe? Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Na rzecz kontrastu

Ścianę w ciekawym kolorze warto podkreślić cokołem, który będzie kontrastował z nią i podłogą. Należy jednak wystrzegać się nieharmonijnych przeciwieństw, dlatego cokół kolorem powinien nawiązywać do stolarki okiennej lub drzwiowej albo do mebli. Wówczas harmonijnie połączy różne elementy wnętrza. Do posadzek w jasnych kolorach, a także do białej stolarki idealnym rozwiązaniem jest cokół w odcieni bieli.

Jak dobrać listwy przypodłogowe? Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Harmonijnie ze ścianą

Cokół w kolorze ściany warto zastosować, gdy wnętrze jest stosunkowo niskie. Takie rozwiązanie sprawi, że mieszkanie wyda się wyższe. Efekt będzie bardziej wyrazisty, jeśli wybierzemy wysoki cokół, który zawsze dodaje wnętrzom prestiżu. O zharmonizowanie cokołu ze ścianą warto się także pokusić, gdy została ona wykończona wielobarwnym materiałem, na przykład różnokolorową tapetą. W takiej sytuacji wybierzmy cokół pod kątem dominującego koloru okładziny. W roli kolorowych cokołów najlepiej sprawdzą się listwy z MDF lub poliestrowe stosowane zazwyczaj do wykańczania sufitów oraz poliuretanowe, ich zaletą jest możliwość przemalowywania cokołu na dowolny kolor dopasowany do aranżacji.

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

3 komentarzeSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *