M jak Mrówka

Zygokaktus – jesienny deszcz kwiatów

Zygokaktus – jesienny deszcz kwiatów

Zygokaktus (szlumbergera) nazywany jest także grudnikiem oraz kaktusem bożonarodzeniowym, często zakwita bowiem na Boże Narodzenie. Ale piękno swoich kwiatów może też ukazać znacznie wcześniej, bo nawet w listopadzie.

Do takich wcześnie kwitnących należy mój zygokaktus. W tym roku obsypał się licznymi kwiatami już w połowie listopada. To okres, w którym w Brazylii – kraju pochodzenia tej rośliny – panuje wiosna. Mój grudnik ma piękne jaskraworóżowe kwiaty, ale mogą one przybierać również kolor biały, w odcieniach delikatnych róży, łososiowym do czerwieni i fioletu. Ale o urodzie szlumbergery przesądzają nie tylko piękne barwy kwiatów, równie atrakcyjna jest ich forma, mają one bowiem kształt długich dzwoneczków zbudowanych z kilku szeregów płatków. Osadzone na członowo połączonych ciemnozielonych zwisających pędach prezentują się bardzo efektownie. Oprócz walorów dekoracyjnych warto też pamiętać, że grudnik należy do bardzo wydajnych producentów tlenu – warto więc ustawić go w miejscu, w którym spędzamy większość dnia

Jak uprawiać zygokaktus

Ogród jesienią i zimą nie obfituje w wiele roślin kwitnących, ich brak mogą wypełnić rośliny kwitnące o tej porze w naszych domach. Należy do nich zygokaktus, który sprawi nam wielką radość, jeśli będziemy o niego odpowiednio dbać. Pamiętajmy, że grudnik, tak jak inne rośliny doniczkowe kwitnące o tej porze roku pochodzi z Południa, a co za tym idzie lubi ciepło. Jest to szczególnie istotne, gdy będziemy musieli przenieść szlumbergerę do domu w mroźny dzień. Gdy panuje chłód, trzeba ją szczelnie ochronić przed zimnem. W miejscu, w którym ma być ustawiona, warto jej zapewnić temperaturę w granicach 20oC, a od początku jesieni , kiedy to zawiązują się pąki, od 15 do 18°C. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, roślina może zrzucać pąki. Grudnik najlepiej rośnie w rozproszonym świetle słonecznym – jednak zimą najlepiej ustawić go na oknie wschodnim. Gdy temperatura na dworze osiąga co najmniej 18oC, zygokaktus można przenieść na usytuowane w półcieniu: taras, rabatę lub skalniak. W okresie zawiązywania pąków i kwitnienia warto go nawozić. Odpowiedni będzie nawózprzeznaczony dla roślin kwitnących lub dla kaktusów – roztwór powinien być słaby. Dla rozwoju rośliny istotne jest także odpowiednie podlewanie. Najlepiej wtedy, gdy podłoże w doniczce przeschnie, nadmiar wody należy zawsze wylewać z podstawki, roślina znosi również okresową suszę, jej korzenie nie mogą tkwić w mokrej ziemi. Dla zygokaktusa najlepsze jest podłoże o lekko kwaśnym odczynie, dobrze przepuszczalnym. Można go sadzić w glebie przeznaczonej do epifitów.

Rozmnażanie zygokaktusa

Rozmnażanie kaktusa bożonarodzeniowego należy do bardzo łatwych. Wystarczy posiadać kilkuletnią dobrze rozkrzewioną roślinę , z której należy oderwać kilkusegmentowy pęd. Można go posadzić w doniczce wilgotnym podłożu. Pojemnik z sadzonką należy umieścić na kilka tygodni w cieniu. Do czasu, gdy nie pojawią się nowe pędy, sadzonki nie podlewamy. Można też oderwany pęd wierzchołkowy umieścić w naczyniu z wodą, gdy pojawią się korzenie, roślinę wsadzamy do podłoża. Inny sposób rozmnażania zygokaktusa to zaprzestanie podlewania starszego egzemplarza i ograniczenie się do jego zraszania. Po pewnym czasie z międzywęźli zaczną wyrastać młode korzenie powietrzne. Uzyskane tymi sposobami sadzonki zazwyczaj doskonale się przyjmują.

Uwaga! Grudnik jest mylony z kaktusem wielkanocnym (hatiora), który zakwita wiosną, przeważnie w okolicach Wielkanocy, chociaż niekiedy jego kwiaty pojawiają się już w lutym lub marcu.

autor tekstu: Ania
zdjęcia: A. Wojciechowska, pixabay.com, shutterstock.com, AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *