M jak Mrówka

Zwykła skrzynka, a cieszy!

Zwykła skrzynka, a cieszy!

Sezon zbioru owoców w pełni, a stoiska targowisk i bazarków wypełniają się skrzyniami pełnymi jabłek, gruszek i śliwek. Oprócz korzyści kulinarnych z tak bogatego sezonu, warto zaczerpnąć z niego również inspiracje do naszych wnętrz.

Zwykła skrzynka, a cieszy!Moda na wykorzystywanie produktów przemysłowych we wnętrzach loftowych i industrialnych sięgnęła również po sektor rolny i szeroko pojęty przemysł spożywczy. W modzie są nie tylko słoiki do przetworów wykorzystywane jako wazony i świeczniki, pękate gąsiory na wino i soki, stare i stylizowane bańki na mleko czy wiadra. Ostatnio prym wiodą skrzynki na owoce i warzywa, i to już nie tylko te wykonane z surowego drewna, ale również bardziej przemysłowe z tworzyw sztucznych.

Podstawowa funkcja skrzynki

Prosta skrzynka na owoce okazała się przedmiotem bardzo nośnym zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Przede wszystkim praktyczna okazała się jej pierwotna funkcja: przechowywanie. Prostopadłościenny kształt i spora pojemność sprawiają, że można ją wykorzystać nie tylko do domowego przechowywania zapasu owoców i warzyw, ale też np. zapasowej odzieży, obuwia, bielizny pościelowej czy ręczników trzymanych na strychu czy w garderobie. Atutem w tym przypadku są ażurowe ścianki skrzynek, zapewniające dopływ świeżego powietrza do przechowywanej w nich zawartości.

Zwykła skrzynka, a cieszy! Zwykła skrzynka, a cieszy!

Od skrzynki do mebla

Gabaryty skrzynek, zwarty kształt stały się jednak pretekstem do wykorzystania skrzynek jako części mebli: stelaży stolików, ław i taboretów, pojemników wsuwanych w regały czy szuflad. Drewniane, nieoszlifowane skrzynki na owoce okazały się materiałem doskonałym do przeróbek – ich zastosowanie ogranicza jedynie wyobraźnia. W sklepach i galeriach pojawiły się również sprzęty wykorzystujące skrzynki z tworzywa sztucznego – to nowy potencjał – nowe, intensywne kolory ożywiają industrialne wnętrza. Skrzynkowe meble można kupić gotowe lub wykonać samodzielnie, warto sprawdzić, czy przypadkiem w naszym mieście nie są organizowane są warsztaty wykonywania takich mebli. Decydując się na własną przygodę z przeróbką skrzynki na owoce, zobaczmy, jakie możliwości przynoszą te niepozorne przedmioty.

Zwykła skrzynka, a cieszy! Zwykła skrzynka, a cieszy! Zwykła skrzynka, a cieszy!
 Zwykła skrzynka, a cieszy! Zwykła skrzynka, a cieszy!
Zwykła skrzynka, a cieszy! Zwykła skrzynka, a cieszy! Zwykła skrzynka, a cieszy! 

Hania

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka