M jak Mrówka

Uczeń dobrze zorganizowany

Uczeń dobrze zorganizowany

Aby nauka przebiegała płynnie i przyjemnie, a odrabianie lekcji szło sprawnie i nie nudziło monotonią, warto zadbać o strefę, w której nasze dziecko uczy się i pracuje.

Zwykle przygotowując dla swojego dziecka kącik do nauki, bierzemy pod uwagę wygodną pozycję – dobrze dobrane biurko i fotel oraz odpowiednie oświetlenie – usytuowanie stanowiska względem okna i optymalne oświetlenie lampką biurkową. Jednak czynnikiem, który dodatkowo wspiera jakość pracy i ułatwia naukę jest również dobra organizacja stanowiska oraz porządek na biurku i wokół niego.

Uczeń dobrze zorganizowanyUczeń dobrze zorganizowany

Akcesoria na biurkoUczeń dobrze zorganizowany

Aby na biurku nie panował chaos uniemożliwiający rozłożenie książek i zeszytów, a jednocześnie, żeby mały uczeń mógł szybko sięgnąć po wszelkie pomoce i przedmioty szkolne (długopis, ołówek nożyczki, ekierka, gumka, flamaster, taśma klejąca etc.), warto zadbać o szereg poręcznych i porządkujących przybory organizerów, Na stoiskach biurowych możemy znaleźć bardzo wiele ciekawych rozwiązań i pełną różnorodność modeli akcesoriów na biurko. Pamiętajmy jednak, że ilość przyborów szkolnych jakich dziś używają dzieci znacznie przekracza tę, którą my pamiętamy z dzieciństwa, a już z pewnością, jakie pamięta „Plastusiowy pamiętnik”. Dlatego zadbajmy o wielość, nie zawężajmy organizacji do jednego lub dwóch pojemników. Dobierzmy inne na długopisy, inne na ołówki, kredki, flamastry itd. Warto rozejrzeć się za zestawami pojemników na szkolne przybory, producenci oferują bardzo ładne komplety, często z dekoracyjnym motywem lub ciekawym pomysłem – takie dekoracyjne akcesoria mogą przy okazji wzbogacić wygląd pokoju ucznia.

Uczeń dobrze zorganizowany Uczeń dobrze zorganizowany
Uczeń dobrze zorganizowany Uczeń dobrze zorganizowany

Kolorowo i stylowo – biurko zorganizowane

Porządek i zadbana przestrzeń do pracy sprawia, że przyjemniej się do niej zabiera. Wiedzą to dorośli, ale też i dzieci. Brak chaosu w strefie nauki sprzyja koncentracji i skupieniu, pozwala też na zoptymalizowanie działań sprowadzających się jedynie do zadaniowej pracy. Dodatkowym aspektem, który poprawia wydajność jest atrakcyjność akcesoriów, w które wyposażymy stanowisko nauki. Dzieci, a szczególnie dziewczynki, lubią dodatkowe gadżety jak np. kolorowe spinacze, przypinki, barwne karteczki, mniejsze lub większe segregatory i wszelakie piórniki, pudełka i miniwalizeczki produkowane z myślą o atrakcyjnym przechowywaniu i porządkowaniu stanowiska pracy. Zadbajmy zatem, żeby na biurku poza typowymi organizerami znalazły się też gadżety pomysłowe i estetyczne dedykowane do przechowywania.

                   Uczeń dobrze zorganizowany Uczeń dobrze zorganizowany

Tablice i kolorowe karteczki

Wyjątkowo wygodnym i ułatwiającym organizację pracy ucznia „meblem” jest tablica. Popularne tablice korkowe chociaż bardzo wygodne odchodzą powoli do lamusa i coraz częściej w sklepach z akcesoriami szkolnymi i biurowymi znajdziemy tablice magnetyczne, tablice ścieralne „whiteboard”, a także tablice imitujące tablicę szkolną (pokryte farbą tablicową). Takie rozwiązanie w pokoju ucznia to duże udogodnienie także dla nas. Bez obciążania pamięci można umieścić tu plan codziennych zajęć, notatki i „przypominajki”, ale także młodzieżowe elementy dekoracyjne, np. zdjęcia czy pocztówki. Obowiązkowo, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wyposażmy też naszego ucznia w bloczek karteczek typu „post-it”. Warto je wykorzystać także do nauki, np. zapisywanie słówek z języka obcego lub wzoru z matematyki – przyczepione na tablicy pozwoli na mimowolne wzrokowe zapamiętywanie.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *