M jak Mrówka

Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą!

Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą!

Zima to dobry czas na drobne remonty i tak lubiane przez wielu z nas majsterkowanie. Jeśli mamy nadmiar czasu w ciągle jeszcze długie zimowe wieczory, można odświeżyć jakiś drobny sprzęt. Z pewnością sporo satysfakcji przyniesie nam pomalowanie starego mebla. Jest to dość łatwe, ale wymaga dobrania odpowiedniej farby.

Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą!Mam sporo starych sprzętów, które wymagają odnowienia. To moje cenne zdobycze z rozlicznych pchlich targów i internetowych aukcji. Pasja zbieracza to jednak nie tylko ten dreszczyk emocji podczas zdobywania łupów – musi mieć swój dalszy ciąg w postaci nadawania starym sprzętom nowego życia. Przymierzam się do pomalowania paru starych krzeseł, dlatego postanowiłam zrobić przegląd farb do mebli. Krzesła są bowiem dosyć wymagającymi meblami – nie każda farba nadaje się np. do malowania siedziska. Zanim więc rozpoczniemy naszą przygodę ze starymi krzesłami, zróbmy dobre rozeznanie rynkowe.

Farby kredowe

Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą!

Są popularne głównie wśród wielbicieli naturalnego wykończenia mebli i przecierek – dzięki nim można przemalować meble w stylu rustykalnym, vintage, shabby chic lub prowansalskim. Łatwo się nimi maluje, można je nakładać nawet na nieprzeszlifowane powierzchnie mebli. Klimatyczne przecierki, przenikanie różnych barw, zmatowienia, ślady pociągnięcia pędzla – to efekty, które łatwo uzyskamy dzięki farbom kredowym. Z dodatkiem specjalnym preparatów pozwalają one uzyskać także efekt spękania. Jednak powłoka farb kredowych może być dość krucha i podatna na obtarcia. Jeśli nawet właściwości te są wpisane w estetykę mebla, pamiętajmy, żeby siedzisko zabezpieczyć warstwą wosku, werniksu lub lakieru. Paleta kolorów farb kredowych dość szeroka, ale w większości przypadków są to odcienie pastelowe, rozmyte, rozbielone.

Farby akrylowe

                    Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą! Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą!

To wodorozcieńczalne emalie przeznaczone do malowania powierzchni różnych materiałów. Pomalujemy nimi więc krzesła z drewna, materiałów drewnopochodnych, takich jak: sklejka, płyty pilśniowe, płyty wiórowe, płyty fornirowane. Można też pomalować nimi krzesła metalowe, ale dopiero po odpowiednim zagruntowaniu powierzchni. Przez producentów określane one są je jako farby do drewna i metalu

Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą!Farby akrylowe do mebli są dostępne w wielu kolorach, są też farby do drewna i metalu, których kolor można uzyskać w mieszalniku. Mogą być kryjące, ale gdy chcemy podkreślić naturalny wygląd litego drewna, możemy też użyć transparentnej farby. Pomalowana nią powierzchnia ma delikatny satynowy połysk, jakby została ona nawoskowana. Warto jednak pamiętać, że do siedzisk krzeseł nadaje się jedynie farba akrylowa do drewna wzbogacana np. woskiem – zapewnia ona dużą siłę krycia już po jednokrotnym pomalowaniu. Po pomalowaniu krzesła farba akrylową, jego powierzchnia będzie matowa kryjąca lub satynowa, a na drewnianym krześle widoczny będzie rysunek słojów drewna. Farby akrylowe mają neutralny zapach, a już po godzinie powierzchnia mebla będzie sucha. Są też farby akrylowe do mebli zawierające metaliczne pigmenty, które nadają powierzchniom metaliczne wykończenie.

Warto wiedzieć, że możemy też kupić akrylowe farby do drewna z zapachem jak np. głęboko kryjąca emalia o zapachu kokosowym.

Zrób sobie frajdę – pomaluj stare krzesło dobrą farbą!Farby alkidowe

Należą do preparatów rozpuszczalnikowych – rozcieńczalnikiem jest tu m.in. benzyna lakowa, a rolę spoiwa pełni roztwór żywicy ftalowej (czyli inaczej alkidowej). Farby alkidowe mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża i elastyczność, dlatego z powodzeniem można malować nimi również siedziska krzeseł. Pomalowana nimi powierzchnia jest też odporna na szorowanie i detergenty, dlatego jest to również rodzaj farby rekomendowany przez producentów do malowania mebli kuchennych. Mają też uzyskać wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, dlatego można je też stosować do mebli i drewnianych elementów użytkowanych nie tylko we wnętrzach, ale i na zewnątrz. Schną jednak dłużej niż inne rodzaje farb.

Hania

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *