M jak Mrówka

Zmiany w sypialni – sposoby na lepszy sen

Zmiany w sypialni – sposoby na lepszy sen

Spokojny sen jest niezbędny do zachowania zdrowia, a także kompleksowej regeneracji ciała i umysłu. Co więc zrobić, aby szybko zasnąć i się wyspać?

Zmiany w sypialni – sposoby na lepszy sen

Urządzając mieszkanie najczęściej najwięcej uwagi poświęcamy reprezentacyjnemu pomieszczeniu, czyli salonowi. Pomijamy sypialnię, gdyż ma służyć tylko spania. To duży błąd. Właśnie to pomieszczenie jest najważniejsze, ponieważ w nim odzyskujemy siły po ciężkim dniu pracy. Jak więc powinniśmy je urządzić?

  1. W sypialni nie powinno być ani telewizora, ani komputera. Pomieszczenie to powinno kojarzyć się z relaksem, odpoczynkiem, a nie pracą. Badania pediatryczne wykazały, że dzieci, w których pokoju jest telewizor śpią krócej, niż dzieci nie mające w sypialni tego urządzenia. Już sama obecność RTV w sypialni skraca sen o około 30 minut. Jeśli nie mamy możliwości wyniesienia telewizora z sypialni, to przynajmniej nie włączajmy go przed snem, a na pewno nie oglądajmy horrorów czy thillerów.
  2. Powodem niewyspania mogą być alergie. Roztocza (częste alergeny) mogą  znajdować się w dywanie. Dlatego jeśli podejrzewamy, że mamy alergię na roztocza, usuńmy dywan lub zamieńmy na taki, który można prać.
  3. W sypialni powinno być ciemno, gdyż oświetlony pokój podczas snu hamuje produkcję melatoniny i skraca sen. Zanim pójdziemy spać, wyłączmy więc wszystkie światła w sypialni i zaciągnijmy żaluzje lub rolety, aby światło dzienne nie wpadało po pomieszczenia i niepotrzebnie nas budziło.
  4. Zadbajmy o odpowiedni materac, który zapewni nam  wygodny i spokojny sen. Na jego wybór, poświęćmy odpowiednio dużo czasu. Zbyt miękki materac spowoduje, że nasz kręgosłup zamiast w nocy zregenerować się, zmęczy się jeszcze bardziej, a my wstaniemy z nieprzyjemnym bólem.
  5. Kupmy odpowiednią pościel i poszewki – wykonane z materiałów oddychających nie powodują przegrzania ani pocenia. Dobrze będzie jeśli poszewki wykonane będą z naturalnych włókien (np. bawełny), sztuczne materiały są nieprzyjemne dla skóry, obudzimy się zmęczeni i spoceni.
  6. Przemyślmy zmianę koloru ścian i umeblowania tak, aby sypialnia sprawiała przytulne wrażenie, zachęcające do odpoczynku. Pomieszczenie nie może być zagracone.  
  7. Zadbajmy o czyste i świeże powietrze w sypialni – w pomieszczeniu powinna panować temperatura 17-18oC. Okna muszą być wyposażone w nawiewniki, które zapewnią odpowiednią wentylację. Przed snem oczywiście należy wywietrzyć sypialnię. Możemy także zainstalować dobry klimatyzator. Będzie on utrzymywał odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu jednocześnie filtrując powietrze.
  8. W sypialni powinno być cicho. Jeśli więc przeszkadza nam hałas od sąsiadów, możemy postarać się go wyciszyć, kładąc na podłodze dodatkowy dywan lub rozmieszczając więcej tkanin w pokoju, które wyciszą dochodzące z zewnątrz dźwięki.
  9. W szybkim zasypianiu pomogą świece. Zapach lawendy korzystnie wpływa na jakość snu, zapalmy je więc przed położeniem się do łóżka.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *