M jak Mrówka

Sposoby na rysy na meblach

Sposoby na rysy na meblach

Na meblach pojawiły się rysy i zadrapania? Nie musimy od razu zmienić całego wystroju wnętrza. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby nasze meble wyglądały jak nowe.

NSposoby na rysy na meblacha każdych meblach, nawet jak będziemy bardzo uważać, z czasem pojawią się rysy i zadrapania. Jeśli są one niewielkie (płytkie), wystarczy nanieść na nie roztwór soku z cytryny i oleju roślinnego (w proporcji 1:1). Zwilżoną w roztworze bawełnianą szmatką pocieramy rysę, która po pewnym czasie powinna stać się niewidoczna. Sprawdzonym sposobem na zlikwidowanie zadrapań są również orzechy (np. włoskie, brazylijskie), pekan lub migdały – dobieramy je koloru mebla. Należy nimi energicznie pocierać rysę wzdłuż, do momentu aż zadrapanie zniknie, czasami będziemy musieli użyć kilka sztuk. Orzechy i migdały są na tyle miękkie, że wnikną w zadrapania i zmniejszą ich widoczność. Niestety jeśli mamy meble wykonane z ciemnego drewna takiego jak wiśnia, heban czy mahoń oraz meble lakierowane, ten sposób się nie sprawdzi. Rysy na ciemnych meblach możemy zatuszować wykorzystując fusy z kawy. Nanosimy je na przykład na patyczek do uszu i cienką warstwę fusów nakładamy na szczelinę. Spokojnie czekamy kilka godzin na efekty, a jeśli nie są zadowalające, musimy dołożyć więcej fusów. Także czarna herbata będzie pomocna w odnawianiu mebli. Zalewamy torebkę czarnej herbaty kilkoma łyżkami wrzątku. Po ok. 3 minutach zanurzamy wacik w naparze i wyciskamy go w zarysowanie. Nadmiar płynu należy szybko wytrzeć papierowym ręcznikiem. Czynność tę powtarzamy do momentu, gdy rysa przybierze kolor mebla.

Tuszując zadrapania możemy wykorzystać również kosmetyki. Kredka do brwi, dobrana do koloru mebli, to dobry i szybki sposób na likwidację rys – wystarczy nią wypełnić zadrapanie. Pamiętajmy jednak, aby nie odnawiać tak krzeseł czy stołów, ponieważ kredka będzie brudzić ubrania i obrusy. Możemy także zastosować bezbarwną wazelinę. Wcieramy ją w powierzchnię i pozostawiamy na 24 godziny. W tym czasie wazelina stwardnieje i wypełni zadrapania. Na koniec przecieramy miejsce szmatką i usuwamy nadmiar wazeliny. Także kredka woskowa świetnie wypełni rysy, pod warunkiem, że dobierzemy jej odcień do koloru mebli. Po skończonym zabiegu należy powierzchnię mebla wypolerować, aby pozbyć się śladów wosku.

Jak możemy pozbyć się jeszcze rys? Pomocna może być jodyna, farba olejna czy pasta do butów. Jodynę na zarysowania nanosimy cienkim pędzelkiem. Gdy wyschnie, a zadrapania nadal będą widoczne, czynność powtarzamy. Nie nakładajmy zbyt dużo jodyny naraz, aby nie okazało się, że rysa będzie ciemniejsza od powierzchni mebla. Jeśli likwidujemy rysy na jasnych meblach, jodynę możemy rozcieńczyć z denaturatem (w proporcji 1:1). Stosując farbę olejną do odnowienia mebla, wybierzmy odcień nieco ciemniejszy. Farbę nanosimy na zadrapanie i czekamy, aż wyschnie. Do tej pracy najlepiej używać cienkiego pędzelka – unikniemy pomalowania powierzchni mebla. Zarysowania na meblach „na wysoki połysk” usuwamy za pomocą bezbarwnego lakieru rozcieńczonego ze spirytusem. Mieszankę nanosimy pędzelkiem wzdłuż rysy i pozostawiamy do wyschnięcia. Pastę do butów (w kremie lub płynie) także nanosimy cienkim pędzelkiem. Wierzch przecieramy bawełnianym wacikiem.

W sklepach z artykułami budowlanymi i sklepach meblowych dostępne są niebrudzące markery (pisaki) permanentne do zatuszowania rys – nie powinniśmy mieć problemu z doborem ich koloru. Markery sprawdzą się także w przypadku głębokich zarysowań. Ich cena nie jest wygórowana – to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Możemy także zakupić wosk retuszujący. W zależności od naszych preferencjimamy się do wyboru woski twarde lub miękkie. Także w tym przypadku dobór koloru nie będzie problemem.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *