M jak Mrówka

Zasłony na lato

Zasłony na lato

Lato inspiruje do zmian wystroju okien – przeszklenia powinno budować atmosferę relaksu. Pole do twórczej inwencji dają nam zasłony, które o tej porze roku odgrywają szczególną rolę dekoracyjną i funkcjonalną. Jak wybrać letnie zasłony?

Zasłony na lato

Latem zasłony spełniają wiele funkcji, we wnętrzach z południową lub zachodnią wystawą chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, we wszystkich to także doskonałe dekoracje okna, są bowiem świetnym pomysłem na stworzenie atrakcyjnej aranżacji przeszkleń. Efekt w największym stopniu zależy od doboru właściwych tkanin. Znaczenie ma zarówno rodzaj tkaniny, jej barwa i wzór. Na efekt wpływa również sposób ekspozycji letnich osłon okiennych. Do najbardziej kreatywnych można z pewnością zaliczyć letnie zasłony.

Tkaniny na letnie zasłony

Latem staramy się, by wnętrza domu były jasne i pełne słońca. Ich wizerunek tworzą w znacznym stopniu dekoracje. Sprawdzą się detale w pastelowych barwach, z naturalnych surowców, ważną rolę odgrywają zwiewne tkaniny, gładkie lub ozdobione delikatnymi wzorami. Takie też powinny być letnie zasłony. W ich doborze kluczową rolę odgrywa surowiec z jakiego zostały wykonane, splot, stopień przejrzystości. Z pewnością nie zawiodą nas lekkie, przewiewne tkaniny, które nie będą przysłaniać tak długo oczekiwanych widoków kwitnących drzew i kwiatów. Powiew letniej świeżości wniosą miękka bawełna, lekki perkal, delikatna wełenka, muślin, woal lub tiul. Możemy postawić też na surową prostotę. Nieco rustykalnego charakteru wprowadzi tkana rafia, surowy jedwab, płótno lniane czy konopne – to materiały ze swej natury sztywniejsze, idealne na proste zasłony. Niekiedy jednak konieczne jest użycie zasłon ciężkich, o grubym splocie, które są barierą dla światła słonecznego. Najskuteczniej, bo nawet w 95% dopływ promieni słonecznych odetną tkaniny typu blackaut. W upalne dni wpłyną również korzystnie na obniżenie temperatury we wnętrzu.

Wzory i kolory letnich zasłon

Ważny jest także wzór. Powinien być bezpretensjonalny, bliski naturze czy też kojarzący się z letnim wypoczynkiem. O tej porze roku doskonale wyglądają zasłony z bezpretensjonalnymi wzorami krat windowpane lub Vichy. Nie zawiodą nas także pasy, kropki, rozmaite desenie roślinne: kwiaty, listki, pnącza, zioła czy chwasty. Letni klimat uzyskamy sięgając po zasłony w modnym stylu urban jungle. Liczy się także kolor – beże, écru, a także pastele: róże, seledyny, niebieskości, zielenie, żółcienie to barwy, które dominują w pejzażu za oknem i będą pasować do domowego zacisza. Klimat lata stworzą również zasłony w bardziej intensywnych barwach charakterystycznych np. dla owoców sezonowych – tkaniny w kolorze malin, papierówek czy czereśni z pewnością pomogą zbudować efektowne osłony okienne.

Letnie zasłony w wielu wariantach

Zwiewne draperie z woalu czy tiulu powinny sięgać do posadzki, a nawet lekko się o nią opierać. Jeśli pod oknem mamy efektowny grzejnik, uszyjmy przesłonę kończącą się na wysokości parapetu. Każdy materiał możemy też udrapować asymetrycznie. Wtedy np. z jednej strony delikatnie dotknie podłogi, z drugiej zatrzyma się na wysokości karnisza.

Wygodzie manewrowania dopływem światła służą również nowoczesne panele okienne zwane ekranami. To naciągnięte tkaniny u dołu obciążone nadającą sztywność listewką. Do zawieszenia takich paneli posłużą drążki lub karnisze, jednak najłatwiej nimi manewrować, gdy są zawieszone na specjalnym karniszu panelowym.

autor tekstu: Ania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *