M jak Mrówka

Łazienka w zaskakujących aranżacjach

Zaskakujące aranżacje w łazience

Remont lub wykańczanie nowej łazienki wiąże się z wieloma wyzwaniami. Zastanawiamy się nad rozwiązanimi funkcjonalnymi, wyborem płytek i stylu całej kompozycji. Nie chcąc powtarzać gotowych propozycji z aranżacji sklepowych czy stron magazynów wnętrzarskich, szukamy czegoś oryginalnego. Czegoś, co wyróżni naszą łazienkę spośród innych.

Elementy, które najbardziej przykuwają uwagę w takim pomieszczaniu jak łazienka to przede wszystkim okładziny ścienne – one w dużej mierze nadają styl aranżacji. Ale można też zwrócić uwagę np. naszych gości niespotykanym kolorem czy kształtem umywalki lub wanny, albo oryginalną szafką podumywalkową czy też rozwiązaniami zapożyczonymi z innych wnętrz – salonów czy piwnic. Na pewno zaskakujące efekty przyniesie zastosowanie kontrastów – w formach urządzeń czy kolorystyce. Bawmy się więc naszymi łazienkami, puszczając nieco wodze fantazji i… oko do naszych gości.

Łazienka zapożyczona

Cóż nam przypomina łazienka, w której na posadzce pyszni się parkiet w jodełkę, ściany zdobią obrazy w złoconych ramach, do wypoczynku zaprasza tapicerowany aksamitem fotel, a całość oświetlona jest kryształowym żyrandolem? Oczywiście salon. Zapożyczenie jest dość oczywiste, bo już od kilku dekad mamy do czynienia z trendem, jakim są salony kąpielowe. Pod pojęciem tym rozumie się obszerne pomieszczenia, zazwyczaj z wanną pośrodku oświetlone dziennym światłem padającym z dużego okna lub tarasowych drzwi i wykończonego jak na salon przystało. Trend ten przenika jednak również do małych łazienek. Nawet maleńka łazienka z chęcią dzisiaj przyjmie salonowy żyrandol czy płytki na posadzce imitujące szlachetny parkiet. Powszechne salonowe rozwiązanie to również płytki imitujące tzw. boazerię angielską. Ale nastrój do aranżacji łazienki można też swobodnie zapożyczyć z innych pomieszczeń. Moda na styl industrialny przeniknęła również do łazienek. Popularność w łazienkowych aranżacjach surowej cegły i betonu, metalowych konsol podumywalkowych czy loftowego oświetlenia sprawiła, że przekroczywszy próg łazienki nieoczekiwanie znajdujemy się w piwnicznej izbie czy przemysłowych pomieszczeniach sanitarnych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by w naszej łazience połączyć oba przeciwstawne sobie pod względem stylu zapożyczenia.

Kolor, który przykuje uwagę

Szara, biała czy beżowa łazienka, choć na pewno będzie modna i ponadczasowa, z pewnością nie jest w stanie zaskoczyć. Choć zastosowanie którejś z tych kolorystyk wpisze łazienkę w modny trend minimalistyczny czy eko, to jednak te kolory należą do palety barw tłowych, doskonałych do wyróżnienia innych elementów, same w sobie mają się właśnie nie wyróżniać. Chcąc uczynić naszą aranżację bardziej wyrazistą, zastosujmy na dużych płaszczyznach ścian jeden z ciemnych kolorów – szmaragdową lub butelkową zieleń, granat czy też ciemny błękit w tonie koloru ostatniego roku, czyli blue classic. Czerń i głęboki grafit również spełnią to zadanie, ale to już rozwiązania dla bardziej odważnych, nie bojących się dużych ciemnych płaszczyzn. Kolory ciemne stosuje się ostatnio również w okładzinach mebli łazienkowych, a nawet łazienkowej ceramiki. Producenci płytek ceramicznych mają specjalne kolekcje płytek, które po ułożeniu wyglądają jak wnętrze pomalowane farbą. Na topie są kolory żółtych metali np. miedzi czy spatynowanego złota.

Zaskakująca forma umywalki

Największe pole do popisu mają w tym względzie producenci umywalek. Po erze umywalek nablatowych o różnych kształtach przyszła kolej na modę na umywalki wolnostojące. Pierwsze wrażenie, jakie może odnieść osoba oglądająca takie modele jedynie z zewnątrz, może nasuwać skojarzenie, że aby skorzystać z takiej umywalki, musimy nalać ogromną ilość wody. Nic bardziej mylnego! Misa umywalki jest płytka – wysoka jest tylko jej monolityczna obudowa. Na topie są szczególnie te przypierające organiczne kształty przypominające owalne słupy, czasami zwężające się ku dołowi. Do ciekawych propozycji należą też umywalki inspirowane kształtem kieliszków czy grzybków – te wyglądają optycznie lżej, dzięki czemu śmiało możemy je wziąć pod uwagę nawet przy aranżacji małej łazienki. Efektowną formę mają umywalki wolnostojące z ażurową obudową. Projekty umywalek są tak pomyślane, że nawet elementy instalacyjne stanowią ich ozdobę – wnętrze misy może zdobić dekoracyjny przelew.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: Tubądzin

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *