M jak Mrówka

Stół roboczy dla majsterkowicza

Stół roboczy dla majsterkowicza

Stół warsztatowy jest niezbędny, jeśli samodzielnie wykonujemy drobne naprawy. Reperacja hulajnogi, krzesła, lampy czy też hobby takie jak choćby modelarstwo wymaga odpowiedniego miejsca. Jednak aby stół roboczy majsterkowicza dobrze pełnił swoją funkcję, musi być trwały, wygodny i ergonomiczny. Jaki spełni te warunki?

Wykonywanie samodzielnie różnych napraw, malowanie starych mebli, nadawanie nowych funkcji różnym przedmiotom czy też modne dekoracje DIY (po prostu zrób to sam) stało się dzisiaj modne. Dla jednych takie prace w samotności oznaczają „reset” po stresującej pracy, dla innych to wymierne oszczędności finansowe i ogromna satysfakcja. Jednak tego typu zajęcia wymagają odpowiedniej organizacji przestrzeni i wyposażenia. Często przeznaczamy na nie miejsce w garażu lub piwnicy. Znaczenie mają też meble, jakie ustawimy w „strefie majsterkowicza”. Niezbędny zestaw tworzą półki, regały, tablice czy skrzynki, torby narzędziowe. Nie zapominajmy również o dobrym oświetleniu tego miejsca. Jednak kluczowym sprzętem jest stół roboczy majsterkowicza. Oczywiście jego funkcję może próbować pełnić stary stół kuchenny czy też jadalniany lub biurko po dzieciach. Jednak tego typu meble nie będą wygodne w użytkowaniu, często okazują się zbyt mało stabilne czy nie wytrzymują obciążeń. Warto więc zdecydować się na zakup stołu zaprojektowanego z myślą o tego rodzaju pracach.

Stół roboczy dla majsterkowicza
fot. AdobeStock

Funkcjonalny stół roboczy majsterkowicza

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego wymiary, które powinny być dostosowane do wolnej przestrzeni oraz zadań, jakim stół ma służyć. Najlepszym wyborem będzie stół warsztatowy, który oprócz blatu może być wyposażony w szuflady, półki, panel narzędziowy, szafki, a nawet oświetlenie. Taki wielofunkcyjny mebel jest szczególnie pożądany, gdy w garażu nie mamy zbyt wiele miejsca na dodatkowe funkcje. Jednak bogato wyposażony stół warsztatowy jest dość drogi – może kosztować nawet ponad 3 tys. zł, dlatego jeśli nie dysponujemy taką kwotą, warto zdecydować się na model z możliwością rozbudowy. Gdy brakuje przestrzeni, wybierzmy wąski mebel o szerokości 60 cm, gdy miejsca będzie więcej, możemy zdecydować się na 80 cm. Istotnym parametrem jest także jego wysokość. Może ona wynosić 80, 90, a nawet 120 cm, przed zakupem warto sprawdzić, jaki będzie dla nas odpowiedni. Najlepiej wybrać model z regulowaną wysokością – do najbardziej ergonomicznych można zaliczyć modele z elektryczną regulacją wysokości, co pozwala podczas pracy na szybką zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. Takie meble to jednak duży wydatek – nawet w granicach 5 tys. zł.

Gdy ze stołu korzystamy okazjonalnie, warto zdecydować się na składany, jest on lekki i niedrogi, ponadto zajmuje niewiele miejsca. Często tego typu meble są przeznaczone do montowania przy ścianie.

Trwały stół warsztatowy

Stół roboczy majsterkowicza to zakup na lata, dlatego powinien mieć trwałą, wytrzymałą na wilgoć, duże obciążenia i uszkodzenia mechaniczne konstrukcję. Bardzo często są one metalowe, malowane proszkowo. Znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonano blat – powinien być trwały oraz łatwy w utrzymaniu czystości. Istotne jest też, aby można było do niego mocować narzędzia. Do trwałych należą produkty z blatami z płyt drewnopochodnych wykończonych laminatem wysokociśnieniowym, których krawędzie zabezpieczono ABS-em. Podczas zakupu stołu zwróćmy także uwagę, jaką wytrzymałość na obciążenia ma wybrany przez nas stół warsztatowy, może on mieć nośność nawet powyżej 300 kg.

autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *