M jak Mrówka

Wymiana nietypowej baterii

Wymiana nietypowej baterii

Wymiana baterii nie jest bardzo skomplikowana i nie wymaga od razu zatrudniania hydraulika, każdy z nawet z drobnym talentem „złotej rączki” powinien sobie doskonale poradzić. Wyjątkiem może stać się jednak wymiana baterii nietypowej, np. trzyczęściowej jak w moim przypadku. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając do wyposażenia łazienki wannę półokrągłą z obudową, chcieliśmy dobrać również ładnie wkomponowaną baterię. Spodobała nam się na on czas dość bogato reprezentowana w marketach budowlanych bateria wannowa trzyczęściowa do montażu bocznego. Ponieważ był to etap całkowitego remontu łazienki z zabudową g-k, układaniem płytek, instalowaniem armatury etc., fachowcy bez problemu wykonali pod wspomnianą baterię estetyczną półeczkę, poprowadzili niezbędne instalacje, wykończyli gresem korespondującym z wykończeniem ścian i osadzili wannę. Bateria bez zarzutów działała jakieś 7 lat po czym na skutek osadzającego się kamienia i częstotliwości eksploatacji zaczęła szwankować, aż popsuła się dokumentnie.

Zbyt szybko na zakupy

Uznaliśmy z mężem, że najprawdopodobniej będziemy w stanie dokonać wymiany we własnym zakresie, tym bardziej, że kilka przedsięwzięć remontowych w naszym domy było już naszym udziałem. Za pośrednictwem internetu znalazłam bardzo podobny model, również trzyczęściowy, który wpisywał się w moje gusta, a dodatkowo pasował wyglądem do baterii umywalkowych, jakie zainstalowane są w tej łazience. Za pośrednictwem internetu sprawdziłam dostępność produktu w najbliższym markecie budowlanym i udałam się po zakupy. Pudełko z baterią rozpakowałam w domu i wtedy dopiero zdałam sobie sprawę, że jestem o krok za wcześnie. Rodzaj i ilość wężyków oraz sposób podłączenia może być jednak inny niż w starej baterii, mimo iż elementy widoczne: mieszacz, wylewka, słuchawka prysznicowa są niemal identyczne.

Niezgrabne etapy wymiany baterii wannowej

Zabraliśmy się zatem do zdejmowania obudowy i demontażu starej instalacji. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy okazało się, że dostęp jest prawie niemożliwy. Wanna osadzona na murku, z którego wychodzi bateria niemalże w pełni zasłania instalacje. Aby dostać się chociaż trochę i uniknąć demontażu wanny (co wiązałoby się z jej ponownym osadzaniem i wykończeniem silikonem na łączeniach) trzeba wczołgać się na plecach i pracować w bardzo niedogodnej pozycji.

Dobre oświetlenie tego miejsca też było problemem. Praca zamiast 2 godzin trwała z przerwami dwa dni w pełnym pocie czoła.

Demontaż starej baterii uświadomił nam dodatkowo, że otwory, jakie były przygotowane dla starej baterii wcale nie muszą być odpowiednie dla nowej, mimo iż wygląda „z wierzchu” identycznie. Jeśli średnica głowicy wylewki lub mieszacza różni się nawet o kilka milimetrów, może nie wpasować się w stary otwór. Na szczęście okazało się, że ten parametr jest podobny i elementy przejdą przez otwory. Problem pojawił się gdzie indziej. Gwint głowicy mieszacza nowej baterii okazał się zdecydowanie krótszy niż tej starej, uniemożliwiając jego stabilną instalację. Trzeba było ruszyć do sklepu na stoisko hydrauliczne po specjalną przedłużkę.

W komplecie z baterią były odpowiednie wężyki – dwa odpowiedzialne za doprowadzenie zimnej i ciepłej wody, oraz trzeci, który wyprowadza wodę do prysznica po zmianie przełącznika (wylewka/prysznic). Już na wstępie okazało się, że ten wężyk przy naszej instalacji będzie zbyt krótki. Dodatkowo zaskoczyło nas bardzo, iż wężyki oferowane w komplecie z baterią niestety mają inną średnicę końcówki nakręcanej na zawór niż te od starej baterii. Innymi słowy średnica zaworów w instalacji wodnej do naszej wanny była zupełnie inna niż ta, jaką przewidział producent baterii dla swojego produktu. Kolejna wycieczka do marketu budowlanego była przed nami.

Koniec końców udało nam się zmodyfikować wszelkie różnice w sposobie montażu przewidzianym dla nowej baterii i efekt finalny jest zadowalający. Wymiana baterii kosztowałaby nas jednak zdecydowanie mniej trudu i wydatków, gdybyśmy najpierw zdemontowali stara baterię, określili wszystkie parametry i dopiero ruszyli na celowane zakupy. Dla wszystkich, którzy planują zmierzyć się z wymianą nietypowej baterii, krótkie rady.

Wymiana baterii wannowej na co zwrócić uwagę:

  • Już przy remoncie i montażu sprzętów łazienkowych zadbaj o odpowiedni dostęp do instalacji wodnej.
  • Przed zakupem nowej baterii zdemontuj starą i sprawdź jej wymiary – średnicę głowicy mieszacza, gwint wylewki oraz wielkość otworów.
  • Długość głowic i gwintów baterii wannowej również ma znaczenie.
  • Średnica zaworów i końcówki wężyków do baterii mogą nie być takie same – sprawdź przed instalacją, jakie były u ciebie.
  • Sprawdź też precyzyjnie wszystkie parametry nowej baterii i przygotuj się zawczasu na modyfikacje (ograniczysz zakupy do jednej wizyty w markecie).

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: ASK

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *