M jak Mrówka

Nieoczywiste kolory w ogrodzie, czyli jesień pełna bieli i błękitu

Nieoczywiste kolory w ogrodzie, czyli jesień pełna bieli i błękitu

U schyłku lata ogród kipi ognistymi kolorami: żółcie, czerwienie i purpury to dominujące barwy w ogrodzie. Nie każdy amator ogrodu ozdobnego lubi jednak ten intensywny ton. Dla wszystkich kochających zimne pastelowe odcienie, melancholijny spokój w barwach ogrodu, polecamy odmiany roślin, które wypełnią tę zieloną przestrzeń bielą i błękitem.

Nieoczywiste kolory w ogrodzie, czyli jesień pełna bieli i błękitu

Chociaż jesień tuż tuż, dni chłodne i coraz krótsze, to jednak bardzo wiele roślin kwiatów rabatowych i krzewów ozdobnych nadal dekoracyjnie kwitnie. Dobranie odpowiednich gatunków i ich odmian pozwoli nam zbudować piękne, dekoracyjne, stonowane w barwie kompozycje w kolorze białym i niebieskim, na przekór energetycznym kolorom wokół albo dla odmiany w powiązaniu z nimi – wybór należy do nas.

Niebieski jak kolor nieba

Błękit to kolor bardzo pożądany w ogrodzie. Nie ma bowiem tak licznej reprezentacji wśród roślin kwitnących, jak np. żółty, pomarańczowy czy różowy. Tym bardziej odmiany cieszące nas dekoracyjnymi kwiatami o niebieskim kolorze jesienią będą szczególnie cenne.

Odmiany o niebieskich kwiatach kwitnące jesienią zasługujące na uwagę:

Do niezwykle dekoracyjnych, soczystych w wyrazie, o dużych, dominujących kwiatach, będą należały z pewnością hortensje ogrodowe. Krzewy te rozpoczynają kwitnienie z końcem czerwca i kontynuują (odpowiednio nawożone) niezwykle energicznie aż do pierwszych przymrozków. Uzyskanie intensywnie niebieskiej barwy kwiatów wymaga jednak stałego zakwaszania gleby np. nawozami zakwaszającymi. Czasami trzeba również wzbogacić podlewanie o roztwór siarczanu glinu, ale efekt w postaci głębokiego błękitu w ogrodzie jest wart dodatkowych prac pielęgnacyjnych. Wyjątkowo ciekawą odmianą hortensji ogrodowej o błękitnych i białych kwiatach zarazem będzie odmiana 'Libelle’, atrakcyjna ze względu na barwę oraz pokrój, polecana do każdego, nawet najbardziej wymagającego ogrodu.

Równie dekoracyjną rośliną, która może stać się wiodącym elementem w ogrodzie za sprawą swych wyjątkowo pięknych, dużych przypominających kwiaty malwy, kwiatostanach będzie hibiskus. Krzewy te w odmianie niebieskiej zadowolą każdego, kto preferuje dominację błękitu w ogrodzie. Hibiskus kwitnie od lipca do końca września – na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru wręcz obsypany jest kwiatami. Występuje również w odmianie o kwiatach białych, co pozwala na zbudowanie w ogrodzie pięknej błękitno-białej kompozycji.

Całą grupę dekoracyjnych odmian o niebieskich kwiatach stanowią te, których wiechowate kwiatostany przypominają pióropusze. Budleja Dawida określana często ulubienicą motyli, kwitnie aż do października, tworzy przy odpowiedniej pielęgnacji dość szybko rozłożysty ukwiecony krzew. Niezwykle dekoracyjna jest właśnie ta o niebieskim kolorze kwiatów. Kiedy budleja zacznie przekwitać, jej miejsce z powodzeniem zastąpi Barbula klandońska. Rozpoczyna kwitnienie dopiero w sierpniu, a we wrześniu i październiku wypełnia ogród kulisto-wiechowatymi kwiatostanami rozmieszczonymi wzdłuż łodyg o intensywnie niebieskim kolorze.

Tojad ogrodowy to piękna bylina o intensywnie niebieskich kwiatostanach przypominających łubin lub ostróżkę, niestety jest to roślina silnie trująca i jej uprawa zalecana jest tylko ogrodnikom z doświadczeniem i nie polecana do ogrodów, w których bawią się dzieci. Wygląda niezwykle dekoracyjnie w górnych piętrach ogrodu w towarzystwie niższych kwiatów rabatowych, szczególnie kontrastujących śnieżną bielą. Tojad doskonale zastąpi w ogrodzie wspomniana ostróżka, której kwitnienie przypada jednak na wcześniejszy okres (VI-VII), ale odpowiednio przycięta sekatorem po przekwitnięciu, zakwitnie drugi raz we wrześniu. Ostróżka występuje w pięknych odmianach różnych odcieni błękitu, a także bieli.

Czysta biel, elegancja w jesiennym ogrodzie

Niezwykle efektowna byliną, o tysiącu odmian, z których możemy wybrać bardzo wiele o nieskazitelnie białych kwiatach, a dodatkowo różnych ich kształtach, wielkościach i rodzajach będzie dalia. To czyni ją istną królową jesiennej rabaty, bowiem na bazie samych odmian tego kwiatu ozdobnego możemy zbudować niezwykle dekoracyjną kompozycję. Dalie są niestety jednoroczne i wymagają co sezonowego wykopania bulw, a potem późnowiosennego ich sadzenia. Odwdzięczą się jednak niezwykle bogatym i dekoracyjnym kwitnieniem aż do października.

Szukając pięknych białych odmian dalii do ogrodu, które uraczą nas swoimi białymi kwiatami jeszcze na jesieni, na szczególną uwagę zasługują odmiany: dekoracyjna 'White’, 'White perfection’, lekko kremowa 'Cafe au lait’, 'Gallery art fair’ (doskonale odnajdująca się w uprawie w pojemnikach), kaktusowe 'My love’, 'Tsuki Yori No Shisha’ i 'Playa Blanca’, pomponowa 'White aster’ oraz dekoracyjna 'Sneezy’.

Astry, one również nieodmiennie kojarzą się z jesienią, a ta bylina ma również sporą reprezentacje pięknych białych, jak i niebieskich odmian.

Jej cechą charakterystyczną jest obfita ilość kwiatów. Astry znajdziemy w bardzo wielu odmianach: jednoroczne, te o dużych strzępiastych kwiatach jak astry chińskie, jak i te wieloletnie i mało wymagająceastry bylinowe (potocznie marcinki) o rozłożystych krzewiastych łodygach i drobnych, niewielkich, ale gęsto pokrywających bylinę kwiatach. Wśród astrów chińskich należy wyróżnić niezwykle dekoracyjny, doskonale wpisujący się w ideę błękitno-białego ogrodu ’Ruckley Supreme’ , ale także piękne białe odmiany jak: 'Nimfa’, 'Biały jubileusz’, 'Książęcy’. Wśród wieloletnich astrów bylinowych o białych kwiatach na uwagę zasługują: 'Snowsprite’, 'Herbstschnee’, 'Monte Casino’. Co roku u schyłku lata i na jesieni wypełnią nasze rabaty dekoracyjną bielą kwiatów, aż do przymrozków.

Piękną białą barwę wraz z końcem lata uzyskamy w ogrodzie dzięki bogatej grupie odmiany hortensji bukietowych, a to za sprawą ich mocnych, bardzo dużych dekoracyjnych kwiatostanów. Hortensje bukietowe zaczynają kwitnąć z końcem lipca i kontynuują kwitnienie aż do września, po czym pozostają dekoracyjnie na krzewie aż do późnej jesieni, a nawet jeśli nie zdecydujemy się na obcięcie zasuszonych kwiatostanów, nawet przez zimę. Odmiany tego krzewu ozdobnego o pięknych kwiatach w odcieniach bieli to 'Polar Bear’, 'Magical Moonlight’, 'Limelight’, 'White lady’.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixabay.com, fotolia.com


Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *