M jak Mrówka

Woda z kranu kap, kap, kap – co zrobić, gdy woda z kranu nie leci

Woda z kranu kap, kap, kap – co zrobić, gdy woda z kranu nie leci

Wczoraj zauważyłam, że woda z łazienkowej baterii leci jakimś dziwnym, cienkim strumieniem. Pomyślałam, że z racji tego, że jakość mojej wody ze studni jest kiepska, nawet bardzo, to może zapchały się filtry do oczyszczania wody – jednak to nie był problem. Tak naprawdę była to błahostka.

Dlaczego pomyślałam o filtrach? Ponieważ na samym początku, jak się sprowadziliśmy do nowego domu, to właśnie one były przyczyną, że woda z kranu nie leciała. Ale zanim na to wpadliśmy, to już prawie jechałam po nowy hydrofor. Więc teraz też tak pomyślałam, chociaż niedawno wymieniałam filtry. Niestety, nowe filtry nie polepszyły sytuacji, woda do umywalki nadal leciała cienkim strumieniem. W kuchni było OK, pod prysznicem też. No więc co?

Dlaczego woda nie leci z kranu

Zarówno ja, jak i mój znajomy nie mieliśmy pomysłu. A może po prostu mieliśmy zaćmienie. Biegaliśmy między kuchnią i łazienką i porównywaliśmy ten strumień wody. Krzysiek nawet starał mi się wmówić, że zawsze tak było. No chyba ja wiem lepiej! I w końcu – sitko w baterii jest zatkane! Jest oczywiście na to sposób i nie trzeba od razu wymieniać całej baterii. Po prostu odkręcamy perlator i wyjmujemy gumową uszczelkę. Całość szorujemy. My użyliśmy płynu do odkamieniania i szczoteczki do zębów. Jeśli perlator jest w kiepskim stanie, to wymieńmy go na nowy – instrukcja znajduje się tutaj. Kupimy go w każdym sklepie z akcesoriami hydraulicznymi – zabierzmy ze sobą stary, aby wybrać identyczny. Po przykręceniu sitka z powrotem, woda w końcu leci jak należy. A przy okazji zobaczyliśmy, że jest za małe ciśnienie wody w kotle:) ale o tym w następnym wpisie:)

Inne przyczyny

Na szczęście u mnie skończyło się na wyczyszczeniu sitka, ale mogą być również inne przyczyny, że woda nie leci. Może zdarzyć się, że fachowcy, chyba powinnam napisać pseudofachowcy, źle założyli wężyki doprowadzające wodę do baterii – sprawdźmy więc to. Jeśli nadal mamy problem, to sprawdźmy baterię, bo całkiem prawdopodobne jest, że coś utrudnia przepływ wody. Niestety, gdy woda nadal nie leci, to pozostaje sprawdzanie rur z wodą, ale to już niełatwa sprawa. Oczywiście jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym i mamy własną studnię, przyczyny mogą być różne, np. niepoprawnie działająca pompa.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *