M jak Mrówka

Odkurzacz kominkowy – jaki kupić

Odkurzacz kominkowy – jaki kupić

Co kupić na prezent mężczyźnie, który prawie wszystko już ma? No przecież nie 100 koszulę czy skarpetki! Podpowiadamy – odkurzacz kominkowy. To dobry pomysł, pod warunkiem oczywiście, że obdarowywana osoba jest posiadaczem domu z kominkiem.

Co roku mam ten sam problem – urodziny mojego szwagra. Z racji wieku zgromadził on już sporo gadżetów, a w ubrania zaopatruje go namiętnie moja siostra. Oczywiście wiem, że książka jest zawsze dobrym prezentem, jednak coś musi przecież znaleźć się pod choinką. Przeglądając wrześniową gazetkę składów PSB Mrówka, wpadłam na pomysł – odkurzacz kominkowy! Przydatny, w przystępnej cenie będzie w sam raz, szczególnie że kominek rozpalany u nich jest często.

Odkurzacz kominkowy – dlaczego warto kupić

Kominek z popiołu należy czyścić regularnie – w sezonie grzewczym najlepiej codziennie. Jest to ważne nie tylko ze względu na zachowanie czystości, ale również minimalizujemy ryzyko pożarowe związane z pozostawioną w kominku sadzą i popiołem. To także dobry sposób na czyste powietrze w domu, polecane alergikom, gdyż zanieczyszczenia są zatrzymywane przez zmywalne filtry HEPA. Odkurzacze sprawdzą się także świetnie do czyszczenia grilla, a także zbierania pyłów budowlanych. Oczywiście warto go kupić na prezent:)

Praktyczny odkurzacz kominkowy

Odkurzacze kominkowe wyglądem przypominają odkurzacze domowe. Standardowa pojemność dostępnych na rynku urządzeń wynosi 20 l, jednak bez problemu możemy kupić modele większe. Odkurzacze ważą od 4 do 8 kg, a długość przewodu zasilającego to zazwyczaj 1,5 m. Jeśli z kominka korzystamy sporadycznie, dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu o mocy ok. 1000 W. Jednak gdy często rozpalamy ogień, co wiąże się z regularnym usuwaniem popiołu, lepiej zainwestować w odkurzacz przemysłowy, którego moc dochodzi nawet do 2000 W, dzięki czemu siła ssąca jest duża większa i zanieczyszczenia szybciej zostaną usunięte z kominka. Najczęściej mają one rozbudowany system filtrów. Do wyboru mamy także modele z workiem (cieszą się dużą popularnością ze względu na niską cenę) lub bezworkowe (wyposażone w specjalne pojemniki, nie musimy się więc martwić o kupno worków).

Wybierając odkurzacz, zwróćmy uwagę na rurę, dobrze jak jej długość będzie regulowana. Wygodnym rozwiązaniem jest także podstawka na kółkach, dzięki której unikniemy noszenia urządzenia. Producenci dołączają do zestawu również specjalne końcówki węża ssącego, które ułatwią usuwanie popiołu z trudno dostępnych miejsc. Przeważająca większość odkurzaczy przeznaczona jest do usuwania zimnego popiołu, o maksymalnej temperaturze 60oC. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, oferują również urządzenia, które wytrzymują temperaturę nawet 750oC.

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: Kärcher

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *