M jak Mrówka

Wymiana perlatora w baterii umywalkowej

Wymiana perlatora w baterii umywalkowej

Nawet przy regularnym czyszczeniu baterii umywalkowej niestety przychodzi taki moment, kiedy kamień skutecznie nadwyręży zakończenie wylewki - perlator. Ta drobna część zużywa się w trakcie codziennej eksploatacji ale jej wymiana nie jest trudna, a sam perlator nie jest drogi. Jak dobrać odpowiedni?

Wymiany perlatora w baterii umywalkowej dokonuję co 3-4 lata. Niestety w moim domu woda jest twarda, kamień wytrąca się intensywnie i jest sporym utrapieniem. Mimo iż staram się regularnie myć armaturę łazienkową, to jednak osady szybko i mocno krystalizują, a ja nie bardzo lubię stosować środki silnie żrące i intensywnie penetrujące (zniszczyłam bowiem kiedyś powierzchnię chromowanej baterii zbyt długo pozostawiając na niej preparat odkamieniający).

Na czym polega działanie perlatora i po co się go stosuje?

Perlator zwieńczający końcówkę wylewki ma przede wszystkim na celu intensywnie rozproszyć strumień wody i jednocześnie go ukierunkować. Jednym słowem, kiedy wkładamy ręce pod płynącą wodę z kranu bez takiej końcówki, woda chlapie i rozpryskuje się na boki (ciśnienie jest bowiem zbyt intensywne). Perlator powoduje, że woda musi pokonać system przeszkód (w postaci sitek i siatek) i jej strumień staje się mniej intensywny. Przepływając przez przeszkody woda dodatkowo mocno miesza się z pęcherzykami powietrza i tym samym zużywamy jej mniej przy jednorazowym myciu – zamiast stałego strumienia na dłonie leci nam taki „miniprysznic”.

Warto zatem wiedzieć, że zakończenie wylewki baterii umywalkowej perlatorem to również oszczędność i redukcja kosztów zużycia wody.

Wymiana perlatora w baterii umywalkowej

Jak dobrać perlator?

Perlator, to w zależności od modelu, różnej wielkości pierścień zbudowany z chromowanej osłonki, wewnątrz której znajduje się sitko złożone z kilku mniejszych o różnym rozstawie i wielkości oczek. Nowoczesne wkłady perlatorów wykonane są z dobrej jakości tworzywa lub silikonu. Oferowane modele różnią się rozmiarem, stopniem złożoności oczek i żebrowań sitek oraz systemem montażu. Aby dobrać odpowiedni do naszych potrzeb, musimy ocenić jak zakończona jest wylewka naszej baterii, a następnie sprawdzić:

  1. Czy wylewka ma gwint zewnętrzny czy wewnętrzny – odpowiedni perlator będzie musiał być wtedy nagwintowany odwrotnie.
  2. Jaka jest średnica gwintu. Popularne modele mają zwykle rozmiary Ø = M18/M20/M22/M24.
  3. Jaki rodzaj wykończenia baterii nam pasuje estetycznie: kolor i odcień chromu (np. mat, satyna) oraz stopień zaokrąglenia lub fazowania końcówki perlatora.

Przy dobieraniu perlatora warto też wziąć pod uwagę stopień oszczędności wody. Producenci armatur proponują bowiem różne systemy wewnętrznych sitek, które w efekcie umożliwiają ekonomiczniejsze zużycie wody.

Aby perlator pracował poprawnie, co jakiś czas, szczególnie kiedy podobnie jak u mnie woda w domu jest twarda albo przeprowadzany był remont instalacji lub awarie w sieci wodnej, należy zdemontować tę końcówkę i przepłukać pod bieżącą wodą. Na pierwszym sitku osadzają się bowiem często drobinki piasku i nieczystości, które z jakiś powodów dostały się do instalacji.

autor: Dominika
zdjęcia: ASK, Bisk, Kuchinox

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *