M jak Mrówka

Wiosna na balkonie i tarasie, czyli na kolorowo i bogato

Wiosna na balkonie i tarasie może być równie bogata i kolorowa, co w ogrodzie. Na niewielkiej przestrzeni tuż pod oknem da się uprawiać w donicach rośliny wieloletnie, kwiaty jednoroczne, cebulowe. Co się komu zamarzy

Wiosna na balkonie i tarasie pomimo chłodu? Odporne stokrotki i bratki, ostatnio bardzo modne, pojawiają się w sprzedaży jako pierwsze, a zaraz po nich pierwiosnki w licznych wariantach kolorystycznych. No i oczywiście rośliny cebulowe – narcyzy, hiacynty, szafirki. Kupione rośliny od razu przesadzam do większych donic – ceramicznych lub plastikowych, do których ostatnio się przekonałem. Zamiast zwykłych skrzynek wolę używać koszyków – podwieszanych lub stojących luzem. Kompozycje układam tak, by cebule można było łatwo wykopać po zakończeniu kwitnienia, a ich w miejsce wsadzić kwiaty letnie, np. moją ulubioną scewolę.

fot. fotolia.com

Im robi się cieplej, tym mamy więcej możliwości ukwiecenie balkonu. Prawdziwe szaleństwo rozpoczyna się po 15 maja, gdy mija ryzyko przymrozków. Kupuję i sadzę wówczas już kwitnące klasyczne begonie bulwiaste, petunie, fuksje, lantany, pelargonie, a także scewolę, aksamitki i wszystko, co się jeszcze zmieści. Część z roślin wieloletnich zmuszony jestem traktować jako rośliny jednoroczne, bo nie mam odpowiedniego pomieszczenia do zimowania ich w temperaturze niskiej, ale powyżej zera. Jeśli ktoś dochował się kilkuletnich egzemplarzy, może je po aklimatyzacji wystawić na zewnątrz. Warto je wcześniej przyciąć i przesadzić do nowego żyznego podłoża oraz zasilić nawozem do kwiatów.

Są też inne sposoby na to, aby wiosna na balkonie i tarasie się pojawiła. Jednym z nich jest sadzenie sadzonek pozyskanych np. z ogrodu (dąbrówką, uczep, runianka) oraz sadzenie rozsady roślin jednorocznych. Tu wybór jest ogromny, ale większość z nich zakwita latem, więc chyba lepiej wiosenne rośliny jednoroczne kupić już kwitnące niż męczyć się z rozsadą. Jeśli ktoś się uprze, może się spodziewać kwiatów m.in. begonii wiecznie kwitnącej, nagietka i szałwii błyszczącej.

W połowie maja wystawiam na zewnątrz domowe rośliny doniczkowe – grubosze, które ustawiam w miejscu mniej nasłonecznionym, wilczomlecze, palmy i kaktusy. Nie wnoszą za wiele kolorów, ale ponieważ są duże urozmaicają przestrzeń i dają cień.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *