M jak Mrówka

Urok starego drewna

Urok starego drewna

Drewno z odzysku cieszy się coraz większą popularnością w wykończeniu wnętrz. Sięgają po nie nie tylko wielbiciele stylu rustykalnego, ale też pasjonaci nowoczesnych wnętrz industrialnych czy loftowych.

Stare drewno przyciąga przebarwieniami wskazującymi na zniszczenia czy niepowtarzalnymi fakturami noszącymi ślady zużycia. Na powierzchni starych desek czy bali można odczytać ślady dawnej ich obróbki przez drwali i cieśli sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat.

Urok starego drewnaBelki i deski ręcznie obrabiane

Do produkcji mebli czy okładzin stosuje się belki ręcznie ciosane przy pomocy siekier i toporów – ślady tej obróbki nadają powierzchniom unikalny wygląd. Belki ręcznie rżnięte to wytwory ręcznego piłowania drewna – było to specjalizacją pilarzy (traczy), którzy obrabiali je przy pomocy 2-metrowej piły, zwanej piłą tracką. Dostępne są też meble wykonane z drewna uzyskanego z rdzenia starych belek. Może być ono dodatkowo strukturyzowane poprzez usunięcie miękiszu i uwidocznienie słoi. Do produkcji podłóg i mebli wykorzystuje się również obrobione przed wieloma laty stare deski, których kolorystyka i faktura zależne są od ekspozycji na warunki atmosferyczne. Po starannym oczyszczeniu zyskują one dodatkowo unikatową strukturę i kolor.

Urok starego drewna

Skąd stare drewno

Stare deski oferują stolarnie specjalizujące się w wykonywaniu elementów wykończeniowych pochodzących z drewna rozbiórkowego ze starych chałup, stodół, młynów itp., które jest specjalnie obrobione i zabezpieczone. Możemy też sami kupić stare deski pochodzące np. z rozbiórki starych domów – platformy sprzedaży internetowej pełne są takich ogłoszeń. Ich cena nie przekraczają zazwyczaj 50 zł za metr kwadratowy, chociaż koszt desek z bardziej wiekowego np. stuletniego drewna może sięgać nawet 100 zł. Jeśli kupujemy je w stanie surowym, przed ułożeniem wymagają one dodatkowej obróbki i zabezpieczenia.  

Urok starego drewna Urok starego drewna

Meble i dekoracje ze starego drewna

Można je zamówić lub kupić gotowe w firmie specjalizującej się w wykonywaniu mebli ze starego drewna. Zazwyczaj nawiązują stylistyką do tradycyjnych wzorów, których prostota i użytkowy charakter gwarantuje niepowtarzalny efekt. Ze starego drewna wykonuje się szafki kuchenne stoły, komody, szafy, regały, półki, a także blaty, parapety schody, skrzydła drzwi i ościeżnice. Dużą popularnością cieszą się oprawy luster i ramy obrazów. Uchwyty i podpory mogą być wykonywane są ze starych zawiasów z metalu wykutych ręcznie przez kowala.

Hania

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *