M jak Mrówka

Oryginalna brama – pomysły na ogrodzenia

Oryginalna brama – 10 propozycji

Ogrodzenie posesji, a szczególnie brama to może być pierwszy sygnał o osobowości mieszkańców wysyłany do otoczenia. Jednak królujący od lat minimalizm sprawia, że wszystkie bramy i płoty stały się do siebie podobne. A przecież wcale tak nie musi być! Sprawdźcie, jakie można mieć pomysły na oryginalną bramę.

Oryginalna brama – 10 propozycji

Proste rozwiązania należą do najbardziej uniwersalnych, jednak tkwi w nich niebezpieczeństwo unifikacji – otoczenia budynków, a także same domy i ich wnętrza stają się przewidywalne, a często wręcz są takie same. To oczywiście bardzo porządkuje przestrzeń, jednak wtłoczeni w ten sam mundurek możemy po pewnym czasie poczuć się znużeni schematyzmem takich rozwiązań. Wprowadźmy więc w nasze otoczenie trochę koloru i ciekawych form. Nasz bunt przeciwko minimalizmowi możemy wyrazić już na progu posesji. Niech wszyscy wiedzą, że dla purystycznych rozwiązań istnieje atrakcyjna alternatywa!

Oryginalna brama – 10 propozycji Oryginalna brama – 10 propozycji

Oryginalna brama – 10 propozycjiZabawa formą

Metalowe bramy wjazdowe to klasyka, dzisiaj dominują wykonane ze stali przeważnie ocynkowanej o prostych równolegle zamontowanych przęsłach w kolorze szarym, modny odcień to antracyt. Niekiedy na nowych osiedlach takie wyroby można spotkać w zasadzie przy każdym domu. A może by tę formę chociaż nieco wzbogacić? Brama będzie się wyróżniać, jeśli na przykład umieścimy w centralnym punkcie przęsła rozetę inspirowaną secesyjnym lub modernistycznym wzornictwem – z metalu można przecież wyczarować prawdziwe dzieła sztuki! Warto też pobawić się zaprojektowaniem górnej krawędzi bramy. Nie musi być to przecież prosta linia, łukowe mają tyle wdzięku – skojarzenia z romantyzmem i rustykiem, jak najbardziej słuszne!

Oryginalna brama – 10 propozycji Oryginalna brama – 10 propozycji
Oryginalna brama – pomysły na ogrodzenia

Oryginalna brama – 10 propozycjiKolor w ofensywie

W naszym otoczeniu od kilku lat króluje szarość – pokrycia dachowe, ogrodzenia, ściany domów, cokoły wyliczać można by znacznie dłużej, może więc przyszedł już czas przełamać dominację tego koloru. Szczególnie w naszej strefie klimatycznej warto zadbać, by barwny płot i brama ożywiły mroki dominujące przez ponad półrocze. Czerwień, błękit czy zieleń to kolory, kryjące w sobie bogactwo odcieni – sięgnijmy po te nieco złamane, bramy w tych barwach będą równie eleganckie jak te szare. Przywróćmy też przynależne miejsce bieli. Złamana szarością, beżem czy błękitem będzie pięknie komponować się z ogrodzeniem wykonanym np. z piaskowca, wapieni czy też klinkieru w piaskowej żółci.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *