M jak Mrówka

Umywalka – ważny element aranżacji

Umywalka – ważny element aranżacji

Umywalka w łazience to niezbędny element. Nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Tylko jaką wybrać?

Umywalka – ważny element aranżacji

Umywalka może być częścią kompletu – wówczas razem z innymi urządzeniami sanitarnymi buduje harmonijną aranżację wnętrza. Najczęściej jest wykonana z ceramiki w odcieniach bieli, a jej forma nawiązuje do kształtu miski WC, bidetu, również wanny. Jednak coraz częściej inwestorzy i projektanci sięgają po umywalki, które pozwalają na wyróżnienie tej strefy łazienki. To sprzęty wykonane z nietypowych materiałów lub o bardzo dekoracyjnej formie. Uwagę użytkowników z pewnością przyciągną modele drewniane, stalowe, szklane, kompozytowe lub kamienne. Niezwykle dekoracyjne są umywalki z żywicy z zatopionymi w niej otoczakami, suszonymi roślinami, a nawet diodami LED.

Do wyboru mamy również wiele kształtów mis od owalnych i prostokątnych po modne formy kubiczne w postaci ściętej kuli, walca, stożka. Modne są również umywalki o kształtach organicznych z motywem fali, muszli, łupiny orzecha.

Jeśli umywalka jest przeznaczona do łazienki gościnnej, jej funkcja ogranicza się jedynie do mycia rąk. Wówczas można bardziej postawić na estetykę i wybrać np. model mniej wygodny, ale za to piękny. Szyku zada wówczas efektowny kształt lub materiał, z którego wykonano umywalkę.

Wielkość umywalki dobieramy w zależności od charakteru łazienki i jej wymiarów. Im większa, tym wygodniejsza. Typowe modele maja szerokość 45, 50, 55 i 60 cm. Te najmniejsze – w sprzedaży są umywalki szerokości 30 cm i niewielkie narożne o boku 26,5 cm – stosuje się w niewielkich WC. Jeśli będzie mieć szerokość 50 cm, można nie tylko umyć ręce, ale też wygodniej się ogolić, zrobić makijaż, umyć swobodnie zęby czy zrobić szybką przepierkę. W łazience małżeńskiej lub rodzinnej, jeśli miejsce na to pozwala, warto zamontować umywalkę z dwiema misami i miejscem na dwie baterie. Umywalki podwójne mierzą nawet 140 cm.

Różne są też sposoby montażu: na blacie lub pod nim, na postumencie, stelażu lub szafce. Dzięki umywalce nablatowej zyskamy półkę do ułożenia kosmetyków. Najmniej popularne są dzisiaj modele z postumentem. Wsparta na nodze postumentu umywalka najlepiej wygląda w łazienkach nawiązujących do aranżacji w stylu klasycznym.

Monika

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *