M jak Mrówka

Zasłony na lato

Zasłony na lato

Lato to pora roku inspirująca do zmian wystroju okna. Pole do twórczej inwencji dają nam zasłony, które o tej porze roku odgrywają szczególną rolę dekoracyjną i funkcjonalną.

Zasłony na lato

Latem zasłony służą nie tylko osłanianiu okien przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale są również świetnym pomysłem na przyozdobienie okna, pod warunkiem jednak, że wybierzemy lekką tkaninę. Grube materiały są barierą dla światła i przysłaniają tak długo oczekiwane widoki kwitnących drzew i kwiatów. Atłasy, jedwabie, aksamity odpowiednio udrapowane zdadzą egzamin z elegancji jedynie w przestronnych salonach. W innych wnętrzach powiew letniej świeżości wniosą miękka bawełna, lekki perkal, delikatna wełenka, muślin, woal lub tiul. Nieco śródziemnomorskiego charakteru wprowadzi tkanina rafia, surowy jedwab, płótno lniane czy konopie – to materiały ze swej natury sztywniejsze, z których można stworzyć proste i krótkie zasłony. Ważny jest także wzór. Krata, zarówno drobna, jak i duża, pasy, kropki, rozmaite wzory roślinne: kwiaty, listki, pnącza, pozwolą uniknąć wrażenia chłodu wnętrza. Beże, écru, a także pastele: róże, seledyny, niebieskości, zielenie, żółcienie to barwy, które dominują w pejzażu za oknem i będą pasować do domowego zacisza. Możemy postawić też na surową prostotę. Zwiewne draperie z woalu czy tiulu powinny sięgać do ziemi, a nawet lekko opierać się o podłogę. Jeśli pod oknem mamy efektowny grzejnik, uszyjmy przesłonę kończącą się na wysokości parapetu. Każdy materiał możemy też asymetrycznie udrapować. Wtedy np. z jednej strony delikatnie dotknie podłogi, z drugiej zatrzyma się na wysokości karnisza.

Wygodzie manewrowania dopływem światła służą również nowoczesne panele okienne zwane ekranami. To naciągnięte tkaniny u dołu obciążone nadającą sztywność listewką. Panele mogą być zawieszone na drążku lub karniszu, jednak najłatwiej nimi manewrować, gdy są zawieszone na specjalnym karniszu panelowym.

Ania W.

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *