M jak Mrówka

Jak kupować materac?

Jak kupować materac?

Na naszym rynku wybór materacy jest bardzo duży. Z łatwością dobierzemy odpowiedni dla siebie. Tylko na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca?

Jak kupować materac?

Aby uniknąć nieprzespanych nocy, kręcąc się na niewygodnym materacu, przed jego zakupem powinniśmy sprawdzić kilka ważnych rzeczy. 

  • Wybierajmy materace z pokrowcem wykonanym z bawełny, która dobrze oddycha i wchłania wilgoć. Dla osób uczulonych na surowce naturalnie najlepszy będzie pokrowiec antyalergiczny, z zamkiem, pozwalającym go zdjąć i wyprać.
  • Zbyt twardy materac nie podpiera punktowo naszego ciała, co powoduje uczucie sztywności w plecach i drętwienie kończyn. Za miękki może wywoływać bóle kręgosłupa oraz utrudniać oddychanie. Dlatego przetestujmy materac w sklepie. Połóżmy się na nim i poprośmy drugą osobę, by wsunęła dłoń pod odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa. Gdy napotyka nieznaczny opór, twardość materaca jest dobra. W zbyt miękkim dłoń się nie mieści, gdy wchodzi bez oporu, materac jest zbyt twardy.
  • Materac dla osoby dorosłej powinien być dłuższy o ok. 20 cm od jej wzrostu. Jego szerokość powinna wynosić co najmniej 90 cm. Typowe rozmiary materacy to: 80 x 200, 90 x 200, 100 x 200, 120 x 200, 140 x 200, 160 x 200, 180 x 200 i 200 x 200 cm. Producenci przyjmują także zamówienia na nietypowe rozmiary.
  • Wybierając materac dla dwojga, zdecydujmy się na model ze strefami punktowymi o zróżnicowanym stopniu twardości. Nawet gdy śpiących różni znaczna waga, osoba o mniejszej wadze nie powinna odczuwać, gdy partner zmienia pozycję podczas snu.
  • By chronić materac przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, warto zaopatrzyć się w przekładkę lub ochraniacz z pianki poliuretanowej ze zdejmowanym pokrowcem, który można samodzielnie prać.

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *