M jak Mrówka

Szukamy cienia w ogrodzie – pergole, altany, pawilony ogrodowe

Szukamy cienia w ogrodzie – pergole, altany, pawilony ogrodowe

Nie musi być szczególnie dotkliwych upałów, by latem docenić cień w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Tylko chroniona przed słońcem przestrzeń stanowi bowiem dobre miejsce wypoczynku.

Słabo zadrzewione przydomowe ogrody w upalne lato przestają być dobrymi miejscami relaksu. Gdy brakuje choćby jednego dużego drzewa liściastego z rozłożystymi konarami, które może dać upragniony cień, prędzej czy później mocno nasłoneczniona przestrzeń wypędzi nas z ogrodu do domu. Niezbędne są więc osłony przed słońcem – klimatyczne altany i ogrodowe pawilony, ażurowe pergole, a nawet proste wiaty z rozpiętym żaglowym płótnem – na wpół lub całkowicie zadaszone konstrukcje ogrodowe sprawdzą się w tej roli znakomicie.

Klimatyczne altany z drewna

Altana to wymarzone miejsce na kameralne garden party, kawkę z przyjaciółką, a dla dzieci idealne miejsce do zabaw w dom. Tradycyjne drewniane altany są ponadto bardzo stylowym dodatkiem do ogrodu. Budowla o lekkiej konstrukcji wypełniona ażurowymi półściankami i pomalowana na kolor ciepłych odcieni drewna lub jasne pastele przywodzi na myśl klasyczne ogrody w stylu angielskim czy prowansalskim. Z kolei inspirowane konstrukcjami skansenowymi altany oparte na grubych, prostych palach drewnianych wykończone na kolor spatynowanego drewna to idealna baza dla stylu wiejskiego. Do budowy altany wykorzystuje się najczęściej drewno drzew iglastych – modrzewia, świerku i sosny – to gatunki wytrzymałe na działanie warunków atmosferycznych. Drewno jako budulec małej architektury ogrodowej daje wiele możliwości, np. może być pomalowane albo pokryte jedynie bejcą podkreślającą jego rysunek, jednak ma też wadę – potrzebuje okresowej impregnacji i odpowiedniej konserwacji.

Wymagająca konstrukcja altany

Drewno zapewnia mocną, bardziej wytrzymałą, ale jednocześnie cięższą konstrukcję altany, której raczej nie będziemy przenosić. Jest też to konstrukcja dość wymagająca pod względem wykonania – ścianki altany muszą być stabilne, dlatego musi być ona osadzona na betonowych stopach fundamentowych, które powinny znajdować się na głębokości około 75 centymetrów w ziemi. Koniecznie osadźmy w nich kotwy albo kształtowniki z nierdzewnego metalu, by drewno nie stykało się z fundamentem. Dach altany musi być przede wszystkim szczelny, a strop powinien być położony na wysokości około 250 centymetrów, by móc swobodnie się poruszać. Altana będzie funkcjonalna, jeśli zapewnimy jej podłogę – może to być nawierzchnia wykonana z kostki brukowej, płyt chodnikowych, lub posadzka z drewna, kamienia czy gresu. Pamiętajmy, że stała nawierzchnia jeszcze bardziej związuje altanę z miejscem. Gdybyśmy zakładali, że możemy zechcieć przenieść ją w inne miejsce ogrodu, lepiej zrobić posadzkę z modułowych elementów ruchomych – służące do tego celu panele posadzkowe są powszechnie dostępne.

Minusem altany z drewna jest to, że na stałe zajmujemy miejsce w ogrodzie
– musi być więc ono dobrze przemyślane. Aby altana mogła być funkcjonalnym miejscem wypoczynku dla kilku osób, powinniśmy przeznaczyć na nią 6-8 m2 powierzchni. Gdy zakładamy, że będzie to miejsce zabaw dzieci, dobrze, aby było widoczne z okien domu. Usytuowanie w pobliżu gęstej roślinności wzmocni wrażenie intymności, a w przypadku otwartej altany dodatkowo zapewni osłonę przed wiatrem. Z punktu widzenia osłony przed słońcem ważne jest nie tylko zadaszenie altany. Boczne, nawet ażurowe ściany częściowo hamują dopływ słońca, ale im konstrukcja jest bardziej zamknięta, tym wnętrze altany będzie bardziej narażone na przegrzanie. Rozwiązaniem są otwarte altany, dodatkowo wyposażone w zasłony z tkanin lub żaluzje – takimi osłonami możemy swobodnie sterować zapewniając w środku odpowiedni mikroklimat.

Pergola lub wiata z zadaszeniem żaglowym

To doskonałe rozwiązanie, gdy zależy nam na maksymalnie prostej konstrukcji stałej. Pergole ogrodowe służące jako wspornik dla roślin czy proste wiaty przeznaczone np. na składzik drewna kominkowego możemy potraktować również jako wsparcie dla rozpinanego zadaszenia żaglowego – takie rozwiązania są dzisiaj bardzo często wykorzystywane do zacienienia tarasów i balkonów. Wytrzymałą na warunki atmosferyczne tkaninę (poliester) rozpina się na linkach i mocuje przeznaczonymi do tego klamrami do ściany budynku lub specjalnych słupów. Osłania przed ostrymi promieniami słonecznymi w południe i niewielkimi opadami (tkanina szybko wysycha). Pamiętajmy jednak, że „żagiel” umieszczony w otwartej przestrzeni ogrodu będzie narażony na podmuch wiatru, a jeśli zostanie źle zamontowany, istnieje ryzyko, że podczas gwałtownej burzy lub silnych podmuchów zwyczajnie odfrunie.

Gotowy pawilon ogrodowy

Wykonane z drewna lub metalu gotowe konstrukcje ogrodowe są doskonałym rozwiązaniem, gdy nie chcemy związywać się z altaną na stałe. Atutem gotowych pawilonów ogrodowych jest to, że łatwo je rozłożyć i złożyć – dzięki wysokiej jakości systemowi zatrzaskowemu można pawilon rozstawić bez większego wysiłku w ok. 20 minut, i to bez użycia dodatkowych narzędzi. Wytrzymałe stopy z wywierconymi otworami ułatwiają bezpiecznie mocowanie do podłoża za pomocą kotew do betonu, które otrzymujemy w komplecie. Możemy więc w każdym sezonie ustawiać go w innym miejscu ogrodu. Pamiętajmy jednak, że ponieważ zazwyczaj składamy je na zimę, musimy dysponować miejscem do przechowywania złożonego pawilonu. Zarówno drewniane, jak i metalowe pawilony są zabezpieczone fabrycznie – drewno impregnowane ciśnieniowo, a konstrukcje aluminiowo-stalowe malowane proszkowo. Jako pokrycie zwykle stosowane są wysokiej jakości poliestrowe tkaniny. Cztery ściany boczne można w dowolny sposób aranżować, co sprawia, że pawilon jest eleganckim elementem naszego ogrodu. Panele boczne mogą być częściowo lub całkowicie zamknięte – tutaj stosuje się zasłony tkaninowe lub systemy żaluzjowe.

autor: Hania
zdjęcia: materiały prasowe, fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *