M jak Mrówka

Drzwi przesuwne w stylu loft

Drzwi przesuwne w stylu loft

Surowe cegła na ścianach, beton na posadzce i suficie, stal jako dekoracja, przestronne wnętrza, dużo światła – wnętrza w stylu loftowym są ciągle na topie! W tym stylu żaden element wnętrza nie powinien być dysonansem, dotyczy to również drzwi wewnętrznych. Popatrzmy, co wybierają wielbiciele wnętrz w klimacie industrialnym?

Drzwi wewnętrzne mogą przesądzić o stylu wnętrza – stanowią przecież spore płaszczyzny pionowych powierzchni wnętrza. Choć podstawową ich funkcją nie jest ich kreowanie klimatu wnętrza, to jednak bardzo często to one właśnie przykuwają uwagę w większym stopniu niż posadzki czy ściany, które mogą stanowić neutralną bazę do wielu stylów. Znalezienie odpowiednich drzwi do aranżacji loftowych jest dość trudne – popularna oferta rynkowa to raczej produkty o dość ustandaryzowanej estetyce. Jeszcze do niedawna drzwi o charakterze loftowym stanowiły raczej segment niszowy, były domeną bardziej rzemieślniczej niż masowej produkcji. Aktualnie jest już wielu producentów oferujących produkty utrzymane w tej stylistyce, a w segmencie drzwi przesuwnych – rozwiązania systemowe umożliwiające stworzenie własnych zestawów.

Drzwi przesuwne w stylu loft

Systemy drzwi przesuwnych

Dlaczego styl loftowy upodobał sobie właśnie drzwi przesuwne? Drewniane lub metalowe skrzydła zawieszone na metalowej ramie to rozwiązanie wprost nawiązujące do przemysłowych wrót, znanych co najmniej od początku XX wieku. Przesunięcie na ścianę szerokiego skrzydła ułatwiało komunikację przede wszystkim maszynom i transportującym towary wózkom bez tworzenia przeszkody w postaci szerokiego skrzydła drzwi rozwieralnych. To właśnie te surowe, przemysłowe rozwiązania mechanizmów przesuwnych stały się inspiracją dla nowoczesnych systemów drzwi przeznaczonych do wnętrz mieszkalnych. Tworzą je wózki, prowadnice z metalu w kolorach czarnym, grafitowym, białym lub rdzy. W systemach znajdziemy także domykacze (silent-stop), czyli mechanizmy spowalniające i łagodnie domykające drzwi. Umieszczone po wewnętrznej stronie prowadnicy nie zaburzają widoku zabudowy. Można je zamontować po obu stronach prowadnicy, zapewniając łagodne domykanie drzwi z prawej i z lewej strony. Można też połączyć dwa skrzydła drzwi – służą do tego specjalne mechanizmy pozwalające na zamontowanie dodatkowych drzwi umożliwiając ich symetryczne, jednoczesne otwieranie i zamykanie. Atutem zestawu jest dekoracyjne połączenie synchronicznie działających rolek systemu. Do systemu można dobrać drzwi dowolnej grubości – dzięki uniwersalnemu prowadnikowi dolnemu z regulowaną podstawą jest możliwość zamocowania drzwi różnych grubości, bez konieczności ich frezowania. Dobrze jest wybrać system z prowadnikiem montowany do ściany, dzięki czemu nie trzeba wiercić dziury w podłodze. Warto sprawdzić jakość stali – są systemy z metalu pokrytego certyfikowaną powłoką o wysokim stopniu udarności.

Klasyka industrialna i nowoczesne wzornictwo

Design metalowych okuć drzwi przesuwnych nie jest pomysłem naszych czasów – takie rozwiązania znane były w latach dwudziestych ubiegłego wieku przede wszystkim w budownictwie przemysłowym. Na rynku są firmy świadomie nawiązujące do historycznych wzorów wózków i prowadnic. Jednak w wielu przypadkach klasyczne wzornictwo zostało udoskonalone przez współczesnych projektantów, jest też wiele rozwiązań zupełnie współczesnych o mocno uproszczonych formach. Same skrzydła mogą być drewniane, nawiązujące do estetyki wiejskich budynków gospodarczych lub metalowe. Znajdziemy też skrzydła z wypełnieniami szklanymi.

autor: Hania
zdjęcia: Valcomp, fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *