M jak Mrówka

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

W pełni lata wokół naszych domostw zaczynają krążyć owady. Zwabione zapachami lgną do kuchni i pokoi, goszczą na tarasie i w ogrodzie. Bywają lata, że ich obecność staje się bardzo uciążliwa.

Zadajemy sobie pytanie: jak sobie z nimi radzić? Nie lubimy ich, bo latają wokół nas, budzą o świcie natrętnym bzyczeniem, dobierają się do jedzenia, a zdarza się nierzadko, że boleśnie żądlą, więc szukamy sposobów na pozbycie się ich z naszego otoczenia.

Osłony i odstraszacze – skuteczna bariera przed owadami

Owady nie będą nam dokuczać, jeśli nie wpuścimy ich do pomieszczeń. Załóżmy na okna siatki, a latające owady, jak muchy, osy, szerszenie i komary, pozostaną na zewnątrz. Jeśli chcemy zostawiać otwarte drzwi, powieśmy w nich specjalne zasłony z pasów siatki lub folii. Siatki, które przykleja się do ram okiennych i gotowe zasłony dostępne są w sklepach z gospodarstwem domowym lub w supermarketach.

Aby spokojnie się wysypiać, możemy też nad łóżkami rozwiesić moskitiery. Pojawiły się też na rynku moskitiery ogrodowe, pod którymi skryjemy się wraz ze stołem i krzesłami lub z fotelem.

Możemy też zastosować elektroniczne odstraszacze, które emitują dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, nieuchwytne dla ucha ludzkiego. Warto wiedzieć, że za pomocą takich urządzeń pozbędziemy się również mrówek oraz innych owadów, a także np. gryzoni.

Zdecydowana walka z insektami

Aby pozbyć się much, os i mrówek, możemy rozłożyć płytki nasączone substancją, którą stopniowo uwalniają do atmosfery. Możemy też pokryć powierzchnię często odwiedzaną przez muchy, mrówki czy osy roztworem przygotowanym z preparatu kupionego w postaci proszku, w zawiesinie lub gotowym preparatem w sprayu.

Sprawdzonym rozwiązaniem są też naklejki świecące (fluorescencyjne) pokryte substancją, która skutecznie zabija zwabione muchy. W sprzedaży pojawiły się też tzw. okienne pułapki na muchy, przeznaczone do montowania w narożniku okna. To rodzaj lepu ukrytego pomiędzy dwiema ściankami. Jest estetyczniejszy niż zwykły lep wieszany pod sufitem, bo umierające owady pozostają dla nas niewidoczne.

Kolejnym wynalazkiem pomocnym w walce z insektami są lampy owadobójcze. Owady latające przywabione światłem wpadają na metalową siatkę i są zabijane przez ładunek elektryczny.

Jeśli naszym głównym obiektem są osy i szerszenie, możemy użyć specjalnych pułapek, które nęcą te owady substancją o atrakcyjnym zapachu i smaku. Pojemniki mają specjalny kształt – owady łatwo mogą wejść, ale wyjście jest niemożliwe i toną w lepkim płynie.

autor: Asia
zdjęcia: Anwis, Insekt-System, Emos, Browin, fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *