M jak Mrówka

Sztuka relaksu – uspokój zmysły, zniweluj stres, rysując

Sztuka relaksu – uspokój zmysły, zniweluj stres, rysując

Rysowanie, szkicowanie, kolorowanie to czynności, które pozwalają na przyjemne skupienie, koncentrują uwagę, a jednocześnie uspokajają umysł, wyciszają emocje, a w konsekwencji niwelują stres. Czas domowej izolacji, niemożność korzystania z dotychczasowych aktywności wprawia nas często w stan rozedrgania i dyskomfortu. Rysując czy kolorując – tworząc – mamy szansę na odreagowanie, a jednocześnie wykonanie estetycznych form, być może do ozdoby naszego wnętrza.

Sztuka relaksu – uspokój zmysły, zniweluj stres, rysując
fot. pixabay.com

Rysowanie nie jest czynnością zarezerwowaną jedynie dla osób uzdolnionych plastycznie. Jest wiele sposobów na wykonanie bardzo efektownych dzieł nawet przez zupełnych amatorów. Istotną sprawą jest chęć, zaangażowanie i przygotowanie akcesoriów.

Jeśli się dobrze zastanowić, każdy nas przypomni sobie moment, kiedy w zamyśleniu „bazgrał” coś na skrawku wolnej kartki – pozorne bohomazy przybierały nieraz geometryczne kształty, spiralne i gwieździste układy, motywy roślinne itp.

To właśnie doskonała forma na początek zabaw z rysowaniem. Ornamenty tego rodzaju, powtarzające się w analogicznych układach to styl nawiązujący do wywodzącej się z tradycji hinduskiej religijnej mandali, która została wykorzystana i spopularyzowana na rzecz technik relaksacyjnych. Szwajcarski psychoanalityk Karola Gustaw Jung dostrzegł w takiej technice rysunku możliwość oddania emocji autora, a jednocześnie jej działanie terapeutyczne – pomagające odzyskać równowagę i harmonię.

Mandalę możemy naszkicować sami – rysując szablon z poszczególnymi komórkami do wypełniania kolorem, jednak na początek możemy kupić gotowy zestaw takich wzorów, potocznie określanych mianem „kolorowanek relaksacyjnych” i wypełniać dowolnym kolorem tworząc bogate, czasem niezwykłe barwnie kompozycje. Mandala jest dobrym punktem wyjścia do nauki rysowania, z czasem nasze rysunki nie muszą wcale być zamknięte w obrys koła – możemy tworzyć barwne kolarze o zupełnie nietuzinkowych wymiarach w otwartych kompozycjach.

fot. pixabay.com

Rysowanie i kolorowanie rozwija bowiem wyobraźnię, pobudza naszą kreatywność, pozwala nawiązać kontakt z emocjami i je uspokaja, odsuwa także kłębiące się w głowie myśli i lęki. Udowodniono, że rysowanie i kolorowanie obniża poziom stresu oraz lęku nie tylko w trakcie wykonywania tych czynności, ale również na długo po.

Doskonałą formą rysowania jest odwzorowywanie różnych rysunków i zdjęć. Zaczynając od prostych kształtów i form, a do nich należą np. kwiaty, możemy szybko stać się mistrzami kreski. Bardzo dobre efekty daje np. przerysowywanie grafik roślinnych z atlasów botanicznych. Wymaga to dużego skupienia, precyzji, a jednocześnie daje bardzo piękny wynik. Warty nierzadko oprawienia w dekoracyjne ramy i powieszenia na ścianę jako galerię własnych obrazków.

Rysowanie to również doskonała stymulacja mózgu, poprzez skupienie na precyzyjnej pracy ręki, a jednocześnie przy pełnej kontroli wzrokowej podnosi się poziom naszej uwagi, wytęża koncentracja, rośnie przepływ krwi w centralnym układzie nerwowym. Regularne rysowanie, jako element ćwiczeń, pozwala na podniesienie naszej aktywności pamięciowej – stajemy się bardziej wydajni w działaniu, w pracy umysłowej, w realizacji ważnych przedsięwzięć. Lekarze uważają nawet, że rysowanie może mieć również dobry wpływ przy problemach z nadciśnieniem i demencją.

Jeżeli wiemy, że rysowanie to technika, która przypada nam do gustu, widzimy też potencjał w naszych pracach, warto zapoznać się z poradami na temat technik rysowania. Zarówno w internecie, jak i wśród pozycji wydawniczych znajdziemy wiele instrukcji z podpowiedziami, jak budować określone formy, jak rysować martwą naturę, zwierzęta, jak portret czy sylwetkę człowieka. Może okazać się że szybko wypracujemy swoją własną technikę i ciekawy styl.

Jak przygotować się, by rysowanie i kolorowanie było przyjemne?

Przede wszystkim warto przygotować sobie komfortowe stanowisko. Takie, które samo w sobie będzie już działało na nas relaksacyjnie. Może to być wygodny fotel, biurko do pracy przeorganizowane nieco na czas pracy twórczej, stanowisko na balkonie i tarasie, wreszcie inspirująca przestrzeń w ogrodzie. Musi być nam wygodnie i ciepło, warto też mieć coś do picia na podorędziu, żeby nie odrywać się zbyt często od pracy.

Sztuka relaksu – uspokój zmysły, zniweluj stres, rysując
fot. pixabay.com

Rysować możemy na każdym papierze, niekoniecznie musimy, szczególnie na początku, kupować profesjonalny papier do rysunku. Warto rysować na papierze gładkim, bez kratek i linii, aby nie narzucały jakiegokolwiek schematu. Doskonałe do rysunku będą kartki papieru A4 na potrzeby biurowej drukarki. Jeśli rysowanie nas wciągnie, warto zakupić teczkę na rysunki, tak by można je było gromadzić oraz chronić przed zniszczeniem.

Duży szkicownik czy kołonotatnik pozwolą nam mieć wszystkie rysunki przy sobie i w łatwy sposób zająć się tą czynnością kiedy tylko przyjdzie nam ochota. Z czasem jeśli polubimy jakąś technikę – np. szkicowanie ołówkowe czy wodne rozmywanie rysunków wykonanych kredkami akwarelowymi – możemy zdecydować się na zakup papieru profesjonalnego o stosownej gramaturze i fakturze.

Oczywiście pierwsze wspomniane prace, szczególnie te bazujące na kolorowaniu gotowych wzorów kupimy bez trudu spięte w gotowe, niekiedy bardzo estetyczne zeszyty lub teczki z kolorowankami.

Sztuka relaksu – uspokój zmysły, zniweluj stres, rysując
fot. pixabay.com

Pierwsze zakupy na rzecz rysowania warto też zrobić w zwykłym sklepie z akcesoriami szkolnymi, dopiero po osiągnięciu pewnej w prawy i złapaniu bakcyla skorzystać ze sklepów plastycznych. Jeżeli wygodne okaże się rysowanie na bazie określonego szkicu, warto wyposażyć się w miękkie i twarde ołówki o różnych grubościach, najlepiej kupione w zestawie twardość: 3B, 2B, 4B, HB, H, 2H. Od ołówków najlepiej zacząć naukę rysunku. Doskonałym i dającym wiele satysfakcji jest np. trening rysowania w stylu Manga.

Aby wdrożyć się w rytuał rysowania, początkowo możemy wykorzystywać zwykłe kredki ołówkowe tzw. kredki szkolne. Muszą być jednak dobrze zatemperowane, tak by można było wykonać rysunek nawet najcieńszej linii. Niestety tradycyjne, budżetowe kredki szkolne są dość twarde. Dla wygody rysownika i wykonywania efektownych prac kredki powinny być dość miękkie i łatwo poddawać się naciskowi, a intensywność pozostawianego przez nie koloru też powinna być mocna. Dlatego jeśli będziemy chcieli dodać nieco profesjonalizmu do naszego rysowania czy kolorowania, warto zaopatrzyć się w kredki akademickie lub kredki artystyczne w dużej palecie kolorystycznej (będą to jednak produkty znacznie droższe od kredek szkolnych). Bardzo atrakcyjne w uzyskiwaniu efektu końcowego będą kredki akwarelowe. Rysunek wykonujemy bowiem tradycyjnie w technice kredek ołówkowych, ale na koniec rozmywamy obraz używając pędzelka z wodą, tak jak przy technice malowania akwarelami.

Warto jednak wiedzieć, że nawet przy niezbyt dobrej jakości sprzęcie o efekcie zadecyduje technika. Jeśli opracujemy dobry styl rysunku albo ciekawą technikę kolorowania (poprzez paskowe nakładanie waloru kolorystycznego lub cieniowanie), możemy stworzyć fantastyczne i wyjątkowe obrazy.

Przybory rysownicze trzeba przechowywać w porządku i warto mieć wydzielone na ten cel pudełka i organizery do przechowywania. W sklepach z akcesoriami do wyposażenia wnętrz znajdziemy wiele przydatnych pojemników, które pozwolą nam zamknąć w pełnym ładzie nasz kramik rysownika.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *