M jak Mrówka

Gabiony ze szkłem i drewnem

Gabiony ze szkłem i drewnem

Ogrodzenia gabionowe są dzisiaj doskonałą alternatywą dla pełnych murów wznoszonych zwykle tam, gdzie niezbędna jest skuteczna osłona wizualna. Wypełnieniem metalowych koszy najczęściej jest kruszywo kamienne, ale coraz częściej widzimy gabiony wypełnione innymi materiałami. Drewno i szkło należą do bardziej atrakcyjnych wypełnień.

Panele gabionowe są rozwiązaniem konkurencyjnym w stosunku do innych pełnych ogrodzeń: są znacznie tańsze, lżejsze i łatwiejsze do wykonania niż murowane płoty, trwalsze niż z przęsła z drewna, a na pewno znacznie atrakcyjniejsze niż popularne ze względu na cenę gotowe ogrodzenia betonowe. Jest niewiele możliwości wykonania pełnych ogrodzeń, które tak doskonale łączyłyby funkcjonalność z estetyką. To również duże pole do kreatywności projektantów, ale również dla nas inwestorów.

Siła estetyczna gabionów tkwi w wypełnieniu

Gabionami nazywamy stalowe ażurowe kosze, które po wypełnieniu różnymi materiałami i zamontowaniu pionowo tworzą pełną przesłonę – najczęściej w ten sposób powstają ogrodzenia, ale mogą to być również panele wydzielające aneksy w ogrodzie czy też elementy konstrukcji do budowy altan, składzików czy śmietników. Ponieważ siatka, z której wykonuje się kosze jest ażurowa, walor estetyczny uzyskujemy głównie przez wypełnienie. Panele wypełnione kamieniami to najbardziej popularne rozwiązanie – mamy tu spory wybór materiałów – trzeba jednak pamiętać, że wielkość elementów trzeba dostosować do przekroju otworów siatki. Duże kamienie rzeczne lub polne podkreślą solidność przesłony, które będą robiły wrażenie muru niczym osłony twierdzy. Drobne kruszywo sprawi, że przesłona będzie optycznie lżejsza i delikatniejsza.

Gabiony ze szkła, drewna i pnączy

Przejrzyste szkło dodaje gabionom lekkości, również za sprawą jasnego koloru i naturalnej połyskliwości, jest też oryginalne i intrygujące. Bardzo często w takich gabionach dodatkowo montuje się oświetlenie – tak podświetlone ogrodzenie wyróżni posesję z otoczenia, doda mu prestiżu i elegancji. Jeszcze inne możliwości daje nam wypełnienie gabionów drewnem. Panel z ułożonych szczap drewna przygotowanego na opał będzie robił wrażenie funkcjonalnego składzika – jeśli konstrukcja będzie odpowiednio przygotowana, możemy z niego stale korzystać, ale by gabion nie stracił swoich walorów funkcjonalnych, warto zapasy drewna cały czas uzupełniać. Na stałe montuje się panele wypełnione kawałkami drewna w formie pieńków ułożonych na sztorc – walor estetyczny tworzą wówczas okrągłe przekroje pieńków. Efektowne mogą być kompozycje kory i drewnianych elementów.

Do efektownych elementów należą też gabiony z wypełnieniem z pnączy – rośliny można zasadzić przy zamontowanych już panelach, a następnie tak kontrolować ich wzrost, aby wypełniły kosze. Dobrym pomysłem jest zamontowanie gabionów z zasadzonymi i już wyrośniętymi pnączami.

autor tekstu: Hania
zdjęcie otwierające: K. Jankowska

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *