M jak Mrówka

Sztuczne choinki – czy warto je kupić

Sztuczne choinki – czy warto je kupić

Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez udekorawanej choinki. I chociaż wybór żywych drzewek jest bardzo duży, a ceny przystępne, to i tak najczęściej w polskich domach pojawia się sztuczna choinka.

Sztuczne choinki chociaż nie pachną tak jak prawdziwe, to do złudzenia je przypominają – są gęste i tak samo zielone. W sklepach jest bardzo duży wybór jodeł, świerków i sosen. Możemy wybierać wśród małych, takich do postawienia na biurku, po bardzo wysokie, które ozdobią salon. Jeśli zależy nam na nietypowej świątecznej aranżacji, to możemy zdecydować się na choinkę w innym kolorze, np. białą, złotą lub różową.

Zalety sztucznych choinek

Chociaż nie jestem zwolenniczką sztucznych choinek, to doceniam to, że nie musimy na nie wydawać co roku pieniędzy – raz kupione posłużą nam przez wiele lat. Ponadto są lekkie, nie gubią igieł, nie trzeba ich podlewać i mają miękkie igły. Możemy postawić je w dowolnym miejscu, nawet w pobliżu grzejnika czy na tarasie – sztucznym choinkom nie zagrażają ani wysokie, ani niskie temperatury. Widzimy także dokładnie, co kupujemy – żywe drzewka owinięte są zazwyczaj siatkami i dopiero w domu po rozpakowaniu w całości możemy ją obejrzeć. Sztuczne drzewka są również łatwiejsze w transporcie, możemy je nawet zamówić online, a po świętach nie mamy problemu z ich wyniesieniem – po prostu składamy je i chowamy. Co ważne, kupujemy je razem ze stojakiem czy podpórką, chociaż zawsze możemy je wymienić na pasujące do aranżacji wnętrza. Producenci oferują również wersje dla „leniwych” – niektóre choinki są już wstępnie udekorowane.

Rodzaje sztucznych choinek

Technologie produkcji sztucznych choinek się zmieniają i do wyboru mamy ich kilka rodzajów. Możemy więc zdecydować się na drzewka wyprodukowane z PVC. Są stosunkowo tanie, gęste, łatwe do modelowania, chociaż potrzeba trochę czasu, aby igły się rozprostowały. Ponadto z upływem czasu igły ulegają zniekształceniu. Drugim rodzajem są choinki polietylenowe (PE), które doskonale imitują pierwowzory i zachwycają intensywną zielenią – są wręcz nie do odróżnienia. Gałązki są połączone na stałe z pniem, a tipsy mocowane gustownymi omotkami. Są odporne na wilgoć i zmienne temperatur, fabrycznie modelowane gałązki nadają drzewku naturalny wygląd. Na rynku dostępne są również drzewka hybrydowe, czyli takie, które powstały z połączenie folii PVC i polietylenu. Takie połączenie zniwelowało wady choinek z PVC oraz prześwity drzewek PE. Coraz bardziej popularne są sztuczne choinki osadzone na prawdziwym pniu. Umieszczone w betonowych donicach owiniętych jutowymi workami prezentują się okazale.

Sztuczne choinki – czy warto je kupić
fot. Eurofirany

Sztuczne choinki przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na zakup choinki, ustalmy, gdzie chcemy ją postawić. Najpopularniejsze są drzewka o wysokości 180 cm – możemy je ubrać, a także rozebrać bez rozkładania drabiny. Istotną kwestią jest również gęstość drzewek, o której informuje nas liczba tipsów – im jest większa, tym lepiej. Przyjmuje się, że dobra sztuczna choinka o wysokości 1,5-1,8 m powinna mieć ok. 300 tipsów. Sprawdźmy także ciężar – chociaż choinki sprzedawane są ze stojakami, to modele ważące 5-7 kg mogą wymagać stabilniejszej podstawy.

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: Eurofirany

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *