M jak Mrówka

Wycieraczki wewnętrzne i zewnętrzne – praktyczne i dekoracyjne detale

Wycieraczki wewnętrzne i zewnętrzne – praktyczne i dekoracyjne detale

Wycieraczka przed drzwiami wejściowymi pełni funkcję praktyczną – chroni mieszkanie przed zanieczyszczeniami. To także detal, który już od progu wita gości i wiele mówi o jego mieszkańcach. Dlatego powinniśmy ją starannie dobrać. Na co zwrócić uwagę?

Wybór wycieraczek na rynku jest bardzo duży. Zazwyczaj wybieramy je, kierując się wyglądem. Jednak nie to powinno być priorytetem. Wycieraczki powinny być dobrane do intensywności jej użytkowania, a także do miejsca, w którym zostaną użyte. Inne więc powinniśmy wybrać, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, a inne do mieszkania w bloku.

Wycieraczki zewnętrzne i…

Wycieraczki położone przed drzwiami do domu jednorodzinnego muszą być wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz efektywnie usuwać zanieczyszczenia z butów. W tym przypadku sprawdzą się wycieraczki wykonane są trudnościeralnych szczotek (można je w razie potrzeby wymienić) umieszczonych w ramach aluminiowych, stalowych, a nawet gumowych. Ponadto dzięki specjalnie wyprofilowanemu spodom woda na nich nie zalega. Dobrym wyborem będą również wycieraczki szczotkowe wykonane z twardego tworzywa. Zazwyczaj dostępne są w rolkach o szerokości 1 m – przycina się je na konkretną długość. Dostępne są w wielu kolorach. Przed drzwiami wejściowymi możemy także położyć wycieraczki z gumy, najczęściej mają strukturę plastra miodu, ale wybierać możemy także wśród bardziej finezyjnych wzorów. Ich zaletą jest to, że bardzo łatwo je wyczyścić – odkurzyć i umyć mopem lub pod bieżącą wodą. Możemy także przed drzwiami wejściowymi zastosować ekologiczne wycieraczki na gumowym podkładzie. Podkład taki powstaje w wyniku recyklingu opon samochodowych. Pokryty następnie dekoracyjnymi wzorami jest nie tylko praktyczny, ale i dekoracyjny.

…wewnętrzne

Takie wycieraczki stosuje się w klatkach schodowych, zamkniętych holach czy zadaszonych wejściach – czyli wszędzie tam, gdzie nie są narażone na zamoknięcie. Możemy zdecydować się na modele kokosowe, wykonane z bardzo wytrzymałych włókien kokosa. Dobrze chłoną wilgoć i oczyszczają obuwie z piachu oraz błota, ponadto winylowy podkład zapobiega ślizganiu się wycieraczki po posadzce. Decydując się na taką wycieraczkę, mamy bardzo duży wybór kolorów, kształtów i wzorów. Producenci wręcz prześcigają się z wymyślaniem zabawnych napisów i rysunków, np. możemy dostosować je do pory roku. Innym rodzajem wycieraczek wewnętrznych są wycieraczki podgumowane na spodzie, z dekoracyjną wierzchnią warstwą poliamidową, polipropylenową i bawełnianą. Efektywnie zatrzymują zanieczyszczenia i wilgoć, ponadto nie przesuwają się po posadzce. Ich zaletą jest także to, że można prać je w pralce.

Dobrze dobrane

Wybierając wycieraczkę, oprócz materiału z jakiego została wykonana, powinniśmy zwrócić uwag na wielkość. Standardowe rozmiary to 40 x 60 cm. Takie sprawdzą się w małym mieszkaniach i klatkach schodowych, w których utrzymywany jest zawsze porządek. Ale jeśli mamy tylko możliwość, warto zakupić większą wycieraczkę – będziemy mogli ją wykorzystać jednocześnie jako podstawkę pod buty. Popularne są wycieraczki kokosowe o wymiarach 90 x 60 cm oraz gumowe 120 x 80 cm. Możemy także zakupić większe. Dostępne są wycieraczki z rolki – z tworzyw sztucznych i maty kokosowe. Najdłuższe mają nawet 17 m i możemy je rozłożyć np. na schodach zewnętrznych.

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: Galicja

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *