M jak Mrówka

Szkło nad kuchennym blatem

Szkło nad kuchennym blatem

Umieszczanie szkła nad blatem w kuchni zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych to zabieg stosowany coraz częściej. Jakie szkło sprawdzi się nad kuchennym blatem?

Kuchnia należy do pomieszczeń, którym bardzo chętnie nadaje się nowoczesny wizerunek – prosta zabudowa często z gładkimi, błyszczącymi frontami, nowoczesne szafy cargo tworzą aranżację budzącą skojarzenia z laboratorium. Doskonałym dopełnieniem w takich stylizacjach jest szkło. Najczęściej szklane tafle umieszcza się w pasie nad dolnymi szafkami. Jest to jednocześnie rozwiązanie bardzo praktyczne – brak spoin lub ich niewielka liczba są znacznym ułatwieniem w utrzymaniu czystości tak wykończonej ściany.

Szkło nad kuchennym blatem

Szkło nad kuchennym blatemSzkło nad blatem – rodzaje

Pas ściany nad dolnymi szafkami możemy wykończyć różnymi rodzajami szkła. Jednak najlepiej wybrać szkło hartowane. Ma ono znacznie większą wytrzymałość mechaniczną niż zwykłe szkło (nawet 7 razy większą), dlatego warto je zastosować tam, gdzie obawiamy się uderzeń, np. garnkiem czy patelnią. Jest ono również odporne na szok termiczny – doskonale więc sprawdzi się w sąsiedztwie płyty kuchennej czy piekarnika. To również szkło bezpieczne – w przypadku rozbicia rozpadnie się na nieostre kawałki. Minusem tego rodzaju szkła jest koszt – znacznie wyższy niż zwykłego szkła, jeśli więc nie obawiamy się zagrożeń, można zdecydować się na zwykłe szkło. Zarówno szkło lakierowane, jak i zwykłe może być bezbarwne, barwione w masie czy zmatowione. Niekiedy nie zaleca się stosowania szkła lakierowanego, które nie jest odporne na wysokie temperatury. Niezależnie od rodzaju szkło nie może mieć mniejszej grubości niż 4 mm.

Szkło nad kuchennym blatem
Montaż szkła nad blatem w kuchni

Najłatwiejszym sposobem zamocowania tafli szkła nad blatem jest jego przyklejenie. Wykorzystuje się do tego specjalne kleje, które są bezbarwne, dzięki czemu nie jest on widoczny. Ten sposób montowania szklanych tafli sprawia, że szkło szczelnie przylega do ściany. Szkło można również zamocować na śruby. Wówczas konieczne jest zamówienie tafli z wywierconymi w narożnikach otworami. Niezależnie od tego, jaki sposób montażu wybierzemy, podłoże powinno być równe, pozbawione pęknięć, uwypukleń czy zabrudzeń.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *