M jak Mrówka

Szafka na buty

Szafka na buty

Porządek w butach musi być! Szczególnie tych trzymanych w przedpokoju lub wiatrołapie. Jego utrzymanie znacznie ułatwi wygodna szafka, możemy też zdecydować się na mniej typowe rozwiązanie. Gdzie jeszcze można schować buty?

Jeśli zaraz po otwarciu drzwi nasz wzrok zatrzymuje się na nieuporządkowanych butach – lub co gorsza potykamy się o nie
– to natychmiast mamy niezbyt dobre wyobrażenia na temat zamiłowania gospodarzy do porządku. A jeśli jest to nasz własny dom, dobry nastrój zaraz pryska. A przecież możliwości przechowywania obuwia używanego na co dzień jest wiele – nie zawsze muszą to być typowe szafki na buty. Pamiętajmy by niezależnie od tego na jaki wariant się zdecydujemy, miejsce, w którym trzymamy nasze sandały, kozaki czy botki było dobrze wentylowane.

Buty schowane w naturalnych „plecionkach”

Do przechowywania butów w strefie wejścia warto wykorzystać kosze czy szafki wyplatane z naturalnych materiałów takich jak rattan, trawa morska, wodny hiacynt czy bambus. To również materiały oddychające, przechowywane w nich buty oddadzą więc wilgoć do otoczenia. Dobrym wyborem będzie też kosz wiklinowy. Tego typu meble dodadzą przytulności strefie wejścia, pomogą także stworzyć w niej przyjazny klimat. Będą nieocenione, gdy zechcemy zaaranżować nasz wiatrołap czy przedpokój w stylu retro, rustykalnym lub ekologicznym. Kosze nie powinny być zbyt głębokie – takie sprawdzą się jedynie w przypadku wysokich kozaków i kaloszy. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie kółek jezdnych na spodzie kosza. Zestaw z kołem ułatwi jego mocowanie.

Wyplatane meble z naturalnych surowców nie sprawiają także problemów w utrzymaniu czystości. By oczyścić mebel z pyłów czy zabrudzeń, wystarczy wyszczotkować go nylonową szczotką i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Buty częściowo schowane – półki i regały

Wygodnym rozwiązaniem są wysokie regały, przeznaczone do przechowywania butów, jednak pionowe półki w zasięgu naszego wzroku wymagają zamknięcia drzwiami – buty wyeksponowane na wysokości oczu wyglądają dobrze tylko w sklepie. Drzwi jednak mogą się dla wielu osób wydawać wyzwaniem. Jeśli więc nie zechce nam się poświęcać czasu na chowanie obuwia za zamkniętymi drzwiami, warto dokonać innego wyboru. Dla tych którzy lubią rozwiązania nietypowe dobrą propozycją może się okazać wąski regał z odkrytymi półkami ustawiony poziomo. Pozioma ścianka regału będzie mogła pełnić funkcję półki, a jeśli mebel nie należy do najniższych także siedziska pomocnego podczas wkładania i zdejmowania obuwia. Można tez wykorzystać ustawione obok siebie drewniane skrzynki, pomalowane np. na biało. Dzięki tym pomysłom buty będą widoczne, ale nie do końca wyeksponowane.

Szafka na buty z siedziskiem

Niekiedy, by utrzymać rygor w butach, wystarczy przeznaczyć na nie miejsce zamknięte w pewnych ramach, np. można je ustawiać pod ławką czy szezlongiem. W tej funkcji sprawdzi się także niski stolik, tzw. jamnik. Jednak to miejsce należy traktować jako dodatkową opcję – szczególnie, gdy rodzina jest większa. Znacznie bardziej funkcjonalne są siedziska, które łączą w sobie funkcję siedzenia i schowka, który może być wygodnym miejscem na buty. Często schowek mieści się w skrzyni z klapą pełniącą funkcję krzesła. Bardzo funkcjonalne są tego rodzaju meble, które zostały wyposażone w wysuwane koszyki.

autor tekstu: Ania
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *