M jak Mrówka

Wycieraczki samochodowe – jakie wybrać

Wycieraczki samochodowe – jakie wybrać

Ostatnio na parkingu młody chłopak zaproponował wymianę wycieraczek w moim samochodzie. I chociaż odmówiłam, bo nie mam zaufania do zaoferowanych w ten sposób produktów, postanowiłam je wymienić – w trosce o bezpieczeństwo swoje i moich pasażerów, a także szyby oraz komfort jazdy.

Zanim wymieniłam te nieszczęsne wycieraczki samochodowe, co po wcześniejszych oględzinach było już jak najbardziej konieczne, nauczyłam się, na co zwrócić uwagę, bo w tym temacie byłam laikiem, wiedziałam tylko, że mają być dobrane do modelu auta. Okazało się przy, że jest to bardzo dobra pora, gdyż właśnie zimą wycieraczki najcięższej pracują. Pamiętajmy także, że warto wymienić je również po zimie, ponieważ zużyte pióra mogą uszkodzić i porysować szyby.

Wycieraczki samochodowe – jakie wybrać

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Dostępne na rynku wycieraczki samochodowe można podzielić na klasyczne przegubowe i płaskie bezszkieletowe (tzw. banany – przypominają ten owoc). Tradycyjne wycieraczki mają mało skomplikowaną konstrukcję – składają się z oddzielnego metalowego stelaża i gumy roboczej przymocowanej do niego. Zadaniem stelaża (połączonego z ramieniem wycieraczki) jest dociskanie gumy do powierzchni szyby. Natomiast „banany” to hybrydowa konstrukcja – stelaż zintegrowany jest z częścią gumową. Pióra wykonane są z bardziej elastycznych materiałów niż w modelach tradycyjnych, dzięki czemu bardzo dobrze przylegają do szyby – są bardziej skuteczne.

Wycieraczki samochodowe – jakie wybrać

Jak dobrać rozmiar wycieraczek samochodowych

Przy wyborze wycieraczek ważny jest ich rozmiar, czyli długość piór. Możemy ją sprawdzić na przykład na stronie internetowej producenta auta. Po wyborze marki, modelu i rocznika wyświetlają się wszystkie pasujące modele wycieraczek. Znając rozmiar i rodzaj wybieramy producenta wycieraczek. Nie polecam kupować najtańszych zamienników, gdyż nie zapewnią zbyt dobrych rezultatów. Wydatek na porządne wycieraczki nie jest zbyt duży – za ok. 50 zł (wycieraczki klasyczne) możemy zapewnić sobie komfortowe warunki jazdy. Użyte w nich lepsze i trwalsze materiały przekładają się także na dłuższą żywotność piór.

Wycieraczki samochodowe – jakie wybrać

Wymiana wycieraczek samochodowych

Wymiana wycieraczek samochodowych jest mało skomplikowana i zajmie ok. 5 minut. Oczywiście zależy to od zastosowanego rodzaju mocowania w danym modelu auta. W moim samochodzie jest to dość popularny system „U”. Wystarczyło, że odpięłam zaczep i nasunęłam nowe pióro na ramię, a następnie zatrzasnęłam. I chociaż możemy spotkać inne rodzaje mocowań (wszystkie oznaczone są literami, np. A, B, C czy E), to montaż wycieraczek możemy przeprowadzić samodzielnie – na opakowaniu najczęściej umieszczone są wskazówki.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *