M jak Mrówka

Oświetlenie rowerowe – wygoda i bezpieczeństwo

Oświetlenie rowerowe – wygoda i bezpieczeństwo

Rower dobrze oświetlony, szczególnie teraz, kiedy warunki pogodowe są zmienne, a zmrok zapada szybko to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Dobrze dobrane lampki rowerowe zapewnią komfort jazdy nam, ale również innym użytkownikom, dla których będziemy dobrze widoczni.

Oświetlenie rowerowe – wygoda i bezpieczeństwo

Wyposażenie roweru w lampki to nie tylko praktyczny zabieg, który podnosi jakość naszej jazdy po zmroku, to również obowiązek. Przepisy mówią bowiem, że rower powinien być wyposażony w minimum jedno światło pozycyjne (białe lub żółte) z przodu oraz światło pozycyjne i światło odblaskowe czerwone z tyłu. Tym samym jeśli przy zatrzymaniu nas przez policjanta wśród wyposażenia w akcesoria rowerowe nie będzie lampek rowerowych, możemy zostać ukarani mandatem.

Niezależnie zatem, czy jeździmy na rowerze okazjonalnie, czy regularnie, czy po traktach, ulicach i ścieżkach miejskich, czy po parku i lesie powinniśmy wyposażyć swój jednoślad w dobre lampki z przodu i z tyłu. Zachęcamy do wyboru i instalacji nowoczesnych lampek rowerowych, tym bardziej, że na rynku pojawiają ciekawe rozwiązania, zarówno z zakresie sposobu ładowania, mocowania i emitowania światła.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając lampki do roweru

Oświetlenie rowerowe – wygoda i bezpieczeństwo

Rodzaj ładowania. Większość lampek rowerowych to światełka na baterie (1, 2, 3, 4 paluszki AA lub AAA), łatwe w wymianie i wygodne w zakupie. Sporo oferowanych modeli to również te zasilane poprzez wbudowany akumulator – do ładowania na przykład przez port USB. Nie tracą na popularności lampy przednie ładowane na tzw. dynamo, których zasilanie jest zależne od obrotu koła roweru. Warto jednak wybrać taki rodzaj oświetlenia na dynamo, które ma jednocześnie wbudowaną baterię – ładuje się ona w trakcie jazdy, a pracuje, kiedy rower stoi. Tym samy światełko z przodu nie gaśnie, kiedy zatrzymujemy rower.

Sposób montażu. Coraz więcej lampek rowerowych ma uniwersalny sposób montażu, który pozwala umieścić światełko zarówno na kierownicy, sztycy pod kierownicą, sztycy siodełka, widelcach kół, na bagażniku, na błotniku etc. Stały montaż dotyczy jedynie światełka na dynamo, pozostałe modele są łatwe do przypięcia poprzez odkręcaną obejmę lub klamrę. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są lampki na rzep lub gumkę, szybkie do założenia i zdejmowania – to zwykle te modele są wyposażone w ładowanie przez USB. Takie lampki można z powodzeniem przyczepić również do kasku czy plecaka, co daje im większą uniwersalność.

Oświetlenie rowerowe – wygoda i bezpieczeństwo

Moc, kolor oraz jakość oświetlenia. W zależności od potrzeb warto wybrać optymalną moc oświetleniową. Do jazdy w terenie leśnym, wiejskim, po parkach i polnych ścieżkach rowerowych na pewno będą potrzebne mocne lampki dające duży stały strumień światła (moc min 500-800 lumenów). W terenie miejskim, szczególnie na dobrze oświetlonych arteriach, wystarczą lampki słabszej mocy. Tutaj sprawdza się również te, których podawanie światła może być zmienne – o różnej częstotliwości migania. Moc decyduje również o zużyciu baterii. Stałe silne światło będzie wymagało częstej wymiany baterii lub regularnego doładowywania. Większość obecnie oferowanych lampek rowerowych to oświetlenie diodami LED, dające białe lub żółte światło. Lampki czerwone mają z kolei różne klosze, w tym również odblaskowe, wtedy kiedy same nie świecą. W sklepach z akcesoriami rowerowymi znajdziemy również wygodne zestawy, w których znajduje się zwykle światło przednie, światło tylne, baterie i odblaski oraz precyzyjna instrukcja montażu.

Oświetlenie rowerowe – wygoda i bezpieczeństwo

Dodatkowe funkcje i możliwości

Wielu producentów oświetlenia rowerowego proponuje niestandardowe rozwiązania, które mają na celu wygodę użytkowania, ale także poprawę naszej widoczności na drodze. Niektóre lampki przednie montowane na kierownicę mogą być łatwo wyjmowane z mocującej je obejmy i być wykorzystywane jako turystyczna latarka. Z kolei niektóre lampki tylne są wyposażone w regulacje szerokości promienia światła oraz wyznaczają na drodze obszar bezpieczeństwa – wyraźna granicę pozwalającą na zachowanie bezpiecznej odległości przez np. wyprzedzającego nas innego użytkownika.

Niezależnie od wyboru oraz montażu oświetlenia powinniśmy w okresie jesieni i zimy pamiętać też o odblaskach. Producenci akcesoriów rowerowych oferują wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie jak np. paski odblaskowe na szprychy, fabryczne nadruki w oponach oraz odblaskowe spraye do malowania ram.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixabay.com, Profast, Emos, Bottari

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *