M jak Mrówka

Świąteczne dekoracje zamknięte w prostocie

Świąteczne dekoracje zamknięte w prostocie

Licząc na piękną świąteczną atmosferę wnętrza i urok dobranych przez nas bożonarodzeniowych dekoracji, liczymy zwykle też wydatki. Poskramiając pogoń za zakupem drogich i modnych dekoracji, warto zainwestować w coś skromnego, ale eleganckiego, a przy tym uniwersalnego.

Świąteczne dekoracje zamknięte w prostocie

To, jak urządzimy święta i jakim dekoracyjnym walorem wyróżni się nasze mieszkanie w tym podniosłym okresie, zależy od naszego gustu, ale także od funduszy, jakie będziemy chcieli na to przeznaczyć. Świąteczne wydatki mogą przełożyć się jednak na skromniejszy budżet początku roku, a nawet wpędzić nas w długi. Minimaliści, a także zwolennicy teorii, iż żyjemy w czasach przesytu będą sugerować, żebyśmy zupełnie zrezygnowali z „zabawy” w świąteczne szaleństwo na rzecz bardziej przyziemnych spraw. My z kolei zachęcamy do podejścia bardziej uniwersalnego – wykorzystania na rzecz świątecznych dekoracji tego, co już mamy, a także do zakupu takich ozdób, akcesoriów i gadżetów, które pięknie wpiszą się w atmosferę świąt, a jednocześnie przydadzą się nam przez cały rok, jeśli już nie w roli dekoracji, to jako praktyczne detale do zadań codziennych.

Elegancja to nie blichtr, przesyt, barokowa zdobność, to raczej coś przeciwnego. Skromna, stonowana, czasem nawet ascetyczna prostota w aranżacji to wyznacznik smaku i klasy. Jak ją osiągnąć? Podsuwamy kilka inspiracji.

Dekoracje świąteczne w kąciku świątecznym

Domowe codzienne wyposażenie może być naszym sprzymierzeńcem. Wystarczy zmienić dotychczasową funkcję i za sprawą kilku drobnych elementów nawiązujących do Bożego Narodzenia nadać meblom i akcesoriom nowy dekoracyjny walor. Warto na ten cel zrobić małe przemeblowanie i wygospodarować niewielki kącik dla wyraźnej, ale skromnej dekoracji. Wystarczy, że zwykłe siedzisko w przedpokoju przykryjemy kraciastym kocem, a na nim postawimy latarenkę i gwiazdę betlejemską w czerwonej osłonce doniczkowej. Kosz z trawy morskiej, który na co dzień służy nam do przechowywania np. apaszek, szalików i chust, wypełnimy świeżymy gałązkami jodły, poduszkami w kolorze świątecznym, albo futrzanym kocem w barwach lub motywach świątecznych.

Drobne oświetlenie LED, niedrogie i dostępne w tym czasie w bardzo wielu wariantach sprawi, że miejsce to będzie dodatkowo wyodrębnione i uwypukli się jego ozdobny charakter.

Świąteczne dekoracje zamknięte w prostocie

Warto rozejrzeć się wokół i na plan pierwszy wysunąć te meble i dodatki, które kolorem, fakturą, kształtem mogą wpasować się w klimat i być punktem odniesienia do zbudowania dekoracji: zielony fotel, dywanik ze sztucznej baraniej skóry, misy, emaliowane kubki, a nawet papier pakowy owinięty czerwono-białym sznurkiem może stać się ciekawą świąteczną instalacją.

Uniwersalne motywy w dekoracjach świątecznych

Jeśli jednak zdecydujemy się zainwestować w dodatki na czas świąt, warto wybierać te o uniwersalnym charakterze z motywami, które pozbawione świecidełek i innych elementów kompozycyjnych będą wyglądać jak codzienne dodatki wystroju wnętrza. Popularne motywy zwierzęce – np. jelenie, sarny, króliki, wiewiórki na poduszkach to wzory zarówno pasujące do modnego nowoczesnego wnętrza, ale również wpisujące się w charakter dekoracji świątecznych. Wzory gwiazdy, ornamentyka geometryczna przypominająca kształty i fraktale śniegowych gwiazdek, wreszcie wszelkie, szczególnie czerwono-zielone (szkockie) kraty, to doskonały asortyment do wykorzystania na potrzeby aranżacji bożonarodzeniowych.

Natura i smak w dekoracjach świątecznych

Świąteczne dekoracje zamknięte w prostocie

Darmowe rozwiązania są wokół i na wyciągnięcie ręki. Kominkowe szczapy drewna, brzozowe gałęzie, gałązki choinkowe, kora, owoce żywe i suszone, szyszki, orzechy – to wszystko wspaniałe rozwiązania na rzecz klimatycznych dekoracji, niosących ze sobą zapach i atmosferę natury. Dodatkowo dekoracje w tym stylu są niezwykle bliskie świętom bajecznym, w modnej nucie nawiązującej do trendów skandynawskich.

Tradycyjną żywą choinkę, która niestety nie jest tania, możemy zastąpić drzewkiem sztucznym – na stoiskach z dekoracjami sezonowymi w okresie przedświątecznym ich nie brakuje. Jednorazowy wydatek nie będzie może dużo niższy, ale choinka posłuży nam z pewnością przez kilka nadchodzących lat. Ale charakter drzewka bożonarodzeniowego może przyjąć zupełnie oryginalnie roślina ozdobna, która w naszym domu jest na stałe.

Świąteczne dekoracje zamknięte w prostocie

Wystarczy przybrać ją subtelnie drobnymi lampkami choinkowymi o nierozgrzewających się diodach – efekt może być niezwykle dekoracyjny.

Poszukajmy ozdób z wikliny, trawy morskiej, ratanu o uniwersalnym kształcie – wytrwają dłużej, a będą z powodzeniem mogły być wykorzystane również przy Wielkanocy, z okazji urodzin, imienin i na inne domowe okazje.

Nie zapominajmy o świątecznych ciasteczkach i pierniczkach, to dwa w jednym świątecznej dekoracji – pięknie ozdobią stół, a jednocześnie będą smacznym deserem. Popularne w sklepach foremki i wycinarki pozwolą przygotować je w kształtach świątecznych – choinki, dzwonki, gwiazdki, serduszka, aniołki etc.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixabay.com, AdobeStock, ASK

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *