M jak Mrówka

Strefa wejścia – ubrania i buty wychodzą z ukrycia!

Strefa wejścia – ubrania i buty wychodzą z ukrycia!

Zmienia się moda w aranżacji przedpokojów. Przepastne szafy, zabudowane schowki i pawlacze pod sufit coraz częściej są zastępowane przez wolno stojące wieszaki i stojaki na ubrania, a buty celowo eksponowane są w otwartych półkach i regałach. W tak zaaranżowanym przedpokoju nie ma nic do ukrycia!

Minimalizm zachęcał nas do ukrywania wszystkich przedmiotów za nieprzejrzystymi frontami szaf. Tak wyglądała jeszcze do niedawna większość przedpokojów – szczelnie zabudowane szafami wnętrze, w którym często rezygnowano nawet z wieszaka na wierzchnie ubrania. Wszystko miało być skrzętnie schowane. Dzisiaj trend ten jest w odwrocie. Ubrania, buty i rozmaite przedmioty mają być na wierzchu – indywidualizujemy w ten sposób strefę wejścia. Za progiem domu witają nas i naszych gości nie wielkopłaszczyznowe bezosobowe fronty szaf, ale płaszczyki, apaszki i fantazyjnie porzucona para efektownych butów. Wbrew pozorom trend ten nie musi kojarzyć się z bałaganem – ilość odzieży i ich dobór ma być pod kontrolą. Zachowaniu tak swobodnej aranżacji w ryzach służą określone meble i sprzęty.

Strefa wejścia z przenośnym wieszakiem

To bardzo praktyczny przedmiot zarówno dla domowników, jak i gości – będą oni tutaj mogli bez problemu pozostawić swoje okrycia wierzchnie. Przenośne wieszaki coraz częściej uznawane są również za ciekawą dekorację wnętrza. Forma wieszaka może nadać przedpokojowi określony styl – w przypadku wieszaka z wykonanego z metalowych rurek będzie to swobodny industrialny lub eklektyczny, klasyczny Thonet idealnie wkomponuje się z tradycyjną aranżację. Kluczowe są tu elementy ekspozycyjne – sportowa kurtka i worek treningowy wprowadzą do aranżacji dynamiczny charakter, skórzana ramoneska idealnie wpasuje się w styl loftowy, a ekstrawagancki płaszcz ze szlachetnej wełny i kapelusz z aksamitu zbudują klimat w stylu retro. Istotnym elementem w otwartej aranżacji przedpokoju jest dobór kolorów ubrań i butów – tu mamy całą paletę możliwości komponowania monokolorystycznego. Ciekawym rozwiązaniem są wieszaki na kółkach wyposażone dodatkowo w szuflady – przedmioty, których nie chcemy nadmiernie eksponować znajdą tutaj swoje miejsce. Podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy wieszak lub stojak na ubrania jest wystarczająco stabilny. Aby rzeczywiście wieszak zdobił wnętrze, nie może być zbyt zapełniony ubraniami. Wieszamy na nim pojedyncze sztuki, co przy dużej rodzinie i w chłodne miesiące może być to trudne. Unikajmy też przepełnienia wieszaka ubraniami, gdy spodziewamy się gości. Odwiedzające nas osoby mogą czuć się niekomfortowo w chwili, gdy będą miały trudności z odnalezieniem wolnego miejsca na powieszenie swojego płaszcza. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, na czas ich wizyty zwolnijmy wieszak zupełnie, a nasze kurtki i płaszcze, które z reguły tam trzymamy, ukryjmy chwilowo w innym miejscu.

Regał lub półka na buty

Są konieczne w przedpokoju, ale we współczesnych aranżacjach to też okazja do niestereotypowych rozwiązań. Strefa wejścia z otwartymi szafkami, półkami i regałami wyeksponuje obuwie – ale nie wystawiajmy wszystkich par butów, jakie mamy. Dla tych mniej eleganckich, zniszczonych i o banalnej estetyce znajdźmy inny sposób przechowywania – choćby w drugiej zamkniętej szafce, komodzie czy schowku, jeśli takim dysponujemy w strefie wejścia. Ekspozycja na otwartym regale lub półce zarezerwowana jest jedynie dla nietuzinkowych egzemplarzy, nawet takich których nie nosimy, a które kupiliśmy tylko dla dekoracji. Intensywny kolor, ekstrawagancka forma szpilek, botków czy sandałów zagra w tym miejscu znacznie lepiej niż jakakolwiek inna dekoracja. Kolor butów, najlepiej z palety intensywnych, nasyconych barw odgrywa tu ogromne znaczenie.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *