M jak Mrówka

Czyszczenie podjazdu z ażurowej płyty betonowej

Czyszczenie podjazdu z ażurowej płyty betonowej

Popularne w okresie PRL rozwiązanie wykończenia wjazdów i podjazdów oraz przydomowych miejsc parkingowych ażurową betonową płytą wcale nie straciło na wartości. To dziś równie modna propozycja głównie ze względu na swój ekologiczny charakter, jak również industrialny, modernistyczny walor. Odpowiednio oczyszczona i wykończona może dostać nowe, efektowne życie.

Czyszczenie podjazdu z ażurowej płyty betonowej
fot. Polbruk

W przestrzeniach miejskich, gdzie coraz większą uwagę przywiązuje się do eleganckiego wykończenia skwerów, placów, parkingów oraz innych miejsc o publicznym charakterze można znaleźć wiele inspiracji. W moim przypadku tak właśnie się stało, kiedy trafiłam w miejsce wykończone niezwykle atrakcyjnie i estetycznie zwykłą ażurową płytą betonową.

Sporą płaszczyznę wykończono układając płytę przy płycie, a następnie wypełniając puste przestrzenie ziemią i trawą. Intensywnie zielona murawa na tle szarego surowego betonu o kubicznym kształcie wyglądała niezwykle nowocześnie, a przy tym czysto i bardzo dobrze jakościowo. Sąsiednią płaszczyznę z kolei wykończono dokładnie w ten sam sposób, tyle tylko, że puste przestrzenie w ażurowej płycie wypełniono dekoracyjnym żwirem ogrodowym w białym kolorze. Efekt był naprawdę imponujący.

Ażurowa płyta betonowa
fot. ASK

Ażurowa płyta betonowa do czyszczenia i remontu

W moim ogrodzie znajduje się wjazd, gdzie dwa niezależne tory wykończono właśnie ażurową płytą betonową. Mocno sfatygowana, zarośnięta już trawą i mchem, była raczej powodem do wstydu, a nie do dumy. Ale postanowiłam skutkiem wspomnianej inspiracji przywrócić jej nowe życie, a na pewno oczyścić, zaimpregnować i wypełnić, estetycznie żwirem rzecznym.

Ażurowa płyta betonowa
fot. ASK

Czyszczenie i impregnacja płyty betonowej

Rozpoczęłam od wypielenia chwastów, usunięcia darni oraz mchu pokrywającego całą powierzchnię kostki. Zadanie bardzo praco- i czasochłonne. W niewielkich otworach, przez kilka lat zaniedbań, rośliny zdążyły zapuścić mocne korzenie. Ostra niewielka łopatka i pazurki ogrodowe przyszły mi tu z pomocą. Po oczyszczeniu musiałam zdecydowanie wspomóc się myjką ciśnieniową urządzenie to pozwala precyzyjnie zdjąć nalot, mech, a także inne zanieczyszczenia na bruku. Wypłukałam też w ten sposób resztki starej ziemi i brud w otworach. Płytę betonową można czyścić za pomocą preparatów do czyszczenia i impregnacji kostki brukowej, które poprawiają jakość, a przy tym zabezpieczają powierzchnię przed nasiąkaniem wody, skutkami działania opadów atmosferycznych, wnikaniem soli, smarów i olejów, a także zwiększają jej mrozoodporność. Ograniczają przy tym wykwity glonów, grzybów i pleśni oraz porastanie mchem. Jeśli uznamy, że nasza płyta ma nieatrakcyjny kolor można jej również nadać inny, intensywny i świeży, używając preparatów koloryzujących.

Po oczyszczeniu otwory w płycie ażurowej należy wypełnić podłożem, jeśli zdecydujemy się na trawę, warto wybrać dobrą jakościowo ziemię ogrodową, najlepiej z przeznaczeniem do zakładania trawników. Ja wypełniłam otwory w niewielkiej ilości ziemią uniwersalną, a następnie żwirem rzecznym o niskim granulacji i na wierzchu otoczakami, które mają zapewnić dekoracyjny element. Oczywiście przy tak wykonanym podjeździe (bez izolacji od spodu) nie ma gwarancji, że w miejscach ażuru nie będą pojawiać się rośliny. Dla zachowania estetycznego wyglądu i niedoprowadzenia do stanu, o jakim wspominałam na początku, warto regularnie pielić lub stosować środek zapobiegający rozrostowi chwastów w tych miejscach.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: ASK

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *