M jak Mrówka

Stoliki do prac ogrodowych

Stoliki do prac ogrodowych

Ułatwmy sobie wiosenne prace w ogrodzie! Przygotowywanie rozsad, czyszczenie drobnych narzędzi czy przesadzanie roślin do donic i pojemników – wszystkie te czynności wbrew pozorom mogą być uciążliwe. Podręczne ogrodowe stoliki z pewnością odciążą nasze kręgosłupy w wielu tego typu działaniach. Jeśli dodatkowo będą wyposażone w praktyczne półki, pomogą w utrzymaniu porządku w ogrodzie.

Stoły ogrodowe nie są żadną nowością w świecie ogrodniczym. Trudno sobie wyobrazić profesjonalnie prowadzone gospodarstwo zajmujące się uprawą kwiatów czy warzyw bez odpowiednio przygotowanego zaplecza do prowadzenia prac w postaci płaszczyzn roboczych. Jednak pomocnicze stoły i blaty do prac przestały być domeną jedynie gospodarstw ogrodniczych. Również przez ogrodników hobbystów zaliczane są one do podstawowych sprzętów, które sprawiają, że nawet żmudne prace przy roślinach mają szansę stać się przyjemnością!

Do czego stolik, czyli ergonomia prac w ogrodzie

Często do prac ogrodowych ruszamy po miesiącach spędzonych w bezruchu – wystarczy czasami pół dnia spędzonego na wiosennych porządkach w ogrodzie, by przygoda ta zakończyła się bolesnymi zakwasami mięśni. Nie musimy nawet z rozmachem manewrować narzędziami czy przenosić ciężkich worków z ziemią! Także wsadzanie roślin do pojemników jest tylko z pozoru lekką pracą. Podobnie jak wiele innych wiąże się z koniecznością schylania się – to postawa, która mocno obciąża kręgosłup. Jeśli tego typu prace prowadzimy na poziomie gruntu, przybieramy też postawę w kucki, oprócz kręgosłupa nadwyrężającą mocno nasze kolana. W efekcie nawet przygotowanie kilku doniczek może zakończyć się urazem. Rozwiązaniem jest podejmowanie tego typu prac w pozycji stojącej i dlatego właśnie potrzebujemy ogrodowych stolików. Aby rzeczywiście służył on naszemu zdrowiu, płaszczyzna blatu powinna być na odpowiedniej wysokości – dla człowieka dorosłego średnio wynosi ona 95-105 cm, zbyt wysoko położony blat wymagałby z kolei niepotrzebnych ruchów ramion.

Stoliki dla porządku i dekoracji

Stoliki ogrodowe są również niesamowicie pomocne w organizacji prac ułatwiających utrzymanie porządku. Ziemia, nawozy, brudne pojemnik na rośliny pozostają podczas prac w jednym miejscu – oszczędzamy wówczas trawnik czy nawierzchnie ogrodowe od zanieczyszczeń i bałaganu. Bywa, że blat ma wysokie krawędzie zabezpieczające przed rozsypywaniem się ziemi używanej do przesadzania. Przysają się szuflady, które pomieszczą wszystkie drobiazgi niezbędne przy pracy. Dodatkowe półki pod blatem stolika to doskonałe miejsce do przechowywania worków z ziemią, zapasowych donic czy konewek. Praktycznym rozwiązaniem są również relingi z haczykami służącymi do odwieszenia niezbędnych drobnych narzędzi, ale też fartucha roboczego czy ścierek. Są modele, które mogą mieć również nad blatem pionowo umocowane kratki – można na nich powiesić dekoracyjne drobiazgi – taki stolik będzie stanowić nietypowe dopełnienie wszelkich aranżacji tarasowych czy ogrodowych.

autor: Hania
zdjęcia: fotolia.com, materiały prasowe

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *