M jak Mrówka

Metalowe naczynia i domowe akcesoria nie tylko na złom

Metalowe naczynia i domowe akcesoria nie tylko na złom

Co zrobić ze starymi metalowymi naczyniami i innymi domowymi sprzętami, które podczas jesiennych porządków znajdziemy w piwnicach czy na strychach? Może niekoniecznie wszystkie trzeba wyrzucać do worka na odpady?

Metalowe naczynia i domowe akcesoria nie tylko na złom

Nawrót pandemii być może na nowo skieruje naszą uwagę na domowe porządki i drobne remonty. Przegląd garaży, piwnic i strychów zaowocuje z pewnością wywozem lub wystawieniem na zbiórkę odpadów surowców wtórnych. Może też odsłonić nam sporo „skarbów” – należą do nich metalowe naczynia i akcesoria, które po odpowiednim przygotowaniu mogą nam posłużyć np. do dekoracji.

Metalowe naczynia na recycling i upcykling

Wiele z wyrzucanych przez nas przedmiotów należy do tzw. surowców wtórnych, które po przetworzeniu wchodzą z powrotem do produkcji przemysłowej. Mniejsze przedmioty metalowe można wrzucić do odpadów segregowanych, czyli do worka „Metal i tworzywa sztuczne”. Większe, takie jak stare sprzęty AGD można zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Oczywiście przedmioty i części metalowe przyjmują skupy metali. Sprzedamy tam każdy rodzaj metalu, w tym żelazo, aluminium, stal czy ołów – te metale można je znaleźć w starych sprzętach RTV czy AGD. Wszystkie te działania należą do sfery tzw. recyklingu. To forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż surowce, jakie można byłoby uzyskać z przetworzenia odpadów – takie działania z reguły są robione na skalę przemysłową i wymagają zanoszenia zużytych rzeczy do stosownych punktów. Upcykling to z kolei nadawanie śmietnikowym rzeczom nowego życia – pozwala ograniczać konsumpcję i czerpać zadowolenie z powściągliwości w produkcji odpadów.

Naczynia z metali kolorowych do domowego upcyclingu

W punktach skupu złomu najwyższą cenę uzyskują tak zwane metale kolorowe, które mogą zalegać nasze garaże i piwnice np. jako odpady po remoncie starego domu czy mieszkania. Stare klamki, okucia drzwi, zawiasów czy okien, a nawet stare żyrandole czy armatura specjalistyczna – to z tych przedmiotów pozyskuje się cenne metale takie jak mosiądz czy brąz. Z kolei ze starych przewodów i kabli można odzyskać stopy cynku oraz miedzi. Jednak część odnalezionych przedmiotów warto zatrzymać – naczynia cynowe, miedziane czy mosiężne po wyczyszczeniu posłużą nam do dekoracji. Z kolei podrdzewiałe naczynia blaszane emaliowane czy aluminiowe posłużą do upcyclingu. Upcycling wpisuje się w jeden z modnych trendów wnętrzarskich wabi-sabi, w którym starym zniszczonym przedmiotom przypisuje się wartość estetyczną nawet bez odnawiania ich. Niektóre metalowe przedmioty wpiszą się w stylistykę wnętrz rustykalnych oraz retro.

autor tekstu: Hania
zdjęcia: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *