M jak Mrówka

Siekiera na lata

Siekiera na lata

Powinna się znaleźć w każdym gospodarstwie domowym, nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami. Przyda się szczególnie przy wiosennych porządkach w ogrodzie. Każdy z nas ma z pewnością jakąś starą siekierę „po przejściach”, ale gdy chcemy uniknąć nadmiernego wysiłku, warto postawić na nowy, ergonomiczny model. Zwłaszcza, jeśli nasz sąsiad już go ma.

Siekiera na lataSiekiera należy do narzędzi, bez których trudno się obyć, zwłaszcza jeśli w domu jest kominek lub ogrzewa się go kotłem na drewno. Ja przekonałam się, że jest niezbędna również wtedy, gdy mieszka się na zalesionej działce. Rąbanie drewna nie należy do zadań łatwych, ale – jeśli wybierzemy ergonomiczną siekierę wysokiej jakości – możemy ten poziom trudności znacznie obniżyć. 

Siekiera siekierze nierówna

Zacznijmy jednak od początku. Podczas jesiennych wichur na naszej posesji złamały się dwie brzozy. Przewracając się, zerwały linię energetyczną zasilającą nasz dom i sąsiednie nieruchomości. Pogotowie energetyczne, aby naprawić linię, musiało wjechać samochodem z koszem w głąb zalesionej działki. W ten sposób energetycy dopełnili dzieła, a spustoszenie w naszym drzewostanie stało się jeszcze większe.

Gdy nastały pierwsze wiosenne dni, mąż z pomocą sąsiada przystąpił do usuwania wiatrołomów oraz wyciętych drzew. Łupanie pieńków przy użyciu starej siekiery znalezionej w garażu okazało się, mówiąc delikatnie, mało efektywne. Na szczęście sąsiad, który pomagał nam usuwać skutki nawałnicy, przyszedł z własną siekierą. Robota wręcz paliła mu się w rękach. Okazało się, że jego narzędziem pracy była siekiera firmy Cellfast. Dziś mogę Wam powiedzieć, co to za cudo, bo mamy w domu taką samą!

Siekiera na lataNajważniejsze jest ostrze

Kojarzyliśmy logo firmy Cellfast, ale raczej ze sprzętem do nawadniania. Okazało się jednak, że od niedawna ma w ofercie także całą serię siekier. Kupiliśmy ten sam model, którego używał sąsiad, czyli siekierę C1600 ERGO LINE™, idealną do rozłupywania pieńków o średnicy powyżej 20 cm. Wcześniej wypytaliśmy jednak sprzedawcę o jej zalety. Nie będę Wam opisywała całej specyfikacji technicznej, ale kilka rzeczy o siekierach na pewno warto wiedzieć. Najważniejsze jest oczywiście ostrze – w przypadku tej siekiery wykonano je z wysokiej jakości stali nierdzewnej hartowanej indukcyjnie, a kształt głowicy został specjalnie przystosowany do rozłupywania drewna. Dzięki temu łatwo pęka wzdłuż włókien i nie musimy wkładać w każde uderzenie dużego wysiłku. Atutem siekiery firmy Cellfast jest również wytrzymały, kompozytowy trzonek, który zapewnia doskonałą amortyzację. Projektanci zadbali również o bezpieczeństwo – zastosowanie antypoślizgowej powierzchni SAFETOUCH™ gwarantuje pewny chwyt. Wszystkie te zalety przetestowaliśmy w praktyce, a siekiera posłuży nam jeszcze przez wiele lat, zwłaszcza, że jest objęta 25-letnią gwarancją. Teraz nasz ogród wygląda naprawdę wiosennie, a po skutkach nawałnicy nie ma śladu.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *