M jak Mrówka

Łazienka w detalach. Uwaga na wężyk!

Łazienka w detalach. Uwaga na wężyk!

By korzystać w sposób komfortowy z urządzeń sanitarnych, konieczny jest nie tylko zakup dobrych jakościowo umywalki, sedesu czy armatury. Liczą się detale, choćby takie jak elastyczne złącze gumowe znane wszystkim jako wężyk przyłączeniowy. Pamiętajmy o nim podczas remontu łazienki.

Łazienka w detalach. Uwaga na wężyk! Ostatnia wizyta hydraulika w moim domu była związana z moim… skąpstwem. Otóż podczas remontu łazienki pożałowałam pieniędzy na wężyki. Wydawało mi się, że to mało istotny szczegół – zakup najtańszych okazał się kosztowny! Wężyk, który wykorzystano do instalacji baterii umywalkowej był po prostu nieszczelny i cztery lata po odświeżeniu łazienki, doszło do jej zalania. Teraz postanowiłam, poza wymianą standardowych przyłączy, wymienić takŁazienka w detalach. Uwaga na wężyk! że złącza w WC oraz przy pralce i zmywarce, co do których pan Janek – fachowiec polecony w Mrówce, miał wątpliwości. Pod wpływem jego sugestii wybrałam wężyki w oplocie stalowym firmy Invena, których jakość w stosunku do ceny wydawała mi się bardzo zrównoważona.

Wężyk Invena na lata

Za wyborem wężyków przyłączeniowych Inveny przemawia ich konstrukcja, która ma bardzo dużą wytrzymałość zmęczeniową na zginanie, co – jak powiedział mi fachowiec dla mnie przekłada się na ich trwałość. Wężyki Invena są również odporne na niewielkie uderzenia mechaniczne tępym przedmiotem. Pan Janek twierdzi, że przyczyną większości zalań w naszych domach i mieszkaniach są właśnie nieszczelne złącza. Dlatego podczas dokonywania wyboru wężyka istotne było również to, by mieć zapewnioną stuprocentową szczelność połączeń. Taką pewność dał mi właśnie wybór wężyków Inveny. Nie bez znaczenia było również to, że wężyki te są objęte dziesięcioletnią gwarancją. Przy okazji dowiedziałam się, że 10 lat to maksymalny okres eksploatacji tego typu złączy.

Łazienka w detalach. Uwaga na wężyk!    Łazienka w detalach. Uwaga na wężyk!   Łazienka w detalach. Uwaga na wężyk!

W wężyku przyłączeniowym liczą się detale

Szczególnie wygodne w użyciu są produkty Inveny z nakrętką z gwintem wewnętrznym, są one wyposażone w gumową uszczelkę płaską lub stożkową, gwarantującą szczelność połączenia. W przeciwieństwie do wężyków zakończonych końcówką z gwintem zewnętrznym, nie wymagają one nawinięcia materiału uszczelniającego na powierzchni gwintu. Do baterii wybraliśmy wężyki z końcówką z gwintem M 10×1. Nie wymagają one dodatkowego materiału uszczelniającego między korpusem baterii a króćcem. Idealną szczelność połączenia gwarantuje zainstalowany w tym miejscu o-ring z gumy EPDM. Jeśli jednak decydujemy się na wężyk zakończony końcówką z gwintem zewnętrznym, należy go uszczelnić nawijając na jego powierzchni, po wcześniejszym jej uszorstkowieniu, materiał uszczelniający. Odpowiednia będzie nić uszczelniającą firmy Loctite, taśma teflonowa lub włókna konopne nasączone pastą uszczelniającą do połączeń gwintowanych.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *