Dbając o jakość roślin ozdobnych oraz efektowny wygląd rabat kwiatowych, koniecznie musimy pamiętać o ściółkowaniu, czyli zabezpieczeniu wierzchniej warstwy ziemi wokół bylin, krzewów i wszelkich odmian roślin, które mamy ochotę wyeksponować w naszym ogrodzie.
Dlaczego ściółkowanie jest ważnym zabiegiem w ogrodzie? Otóż w codziennych warunkach wiosną i latem ziemia wokół posadzonych roślin ozdobnych bardzo szybko ulega zachwaszczeniu. W trakcie letnich suchych dni mocno też odparowuje z niej wilgoć i gleba nadmiernie się przesusza. Te procesy nie służą roślinom, wpływając negatywnie na ich kondycję, a tym samym wzrost, kwitnienie i walor ozdobny.
Odkąd w swoim ogrodzie regularnie ściółkuję przestrzenie pomiędzy roślinami, co sezonowo uzupełniam i wymieniam materiał na ściółkę, moje rośliny zdecydowanie lepiej rosną, a przede wszystkim znoszą letnie upały, nawet jeśli nie mam możliwości zapewnić im regularnego podlewania.
Jak ściółkować rośliny?
Jeśli zakładamy nowy ogród lub nowe rabaty w ogrodzie, warto do ściółkowania przygotować się profesjonalnie, a więc wokół posadzonych roślin rozłożyć najpierw specjalną do tego celu agrowłókninę, która już sama w sobie stanowi doskonałą warstwę izolacyjną utrzymującą wilgoć, zabezpieczającą przed przemarzaniem, blokującą możliwość rozwoju chwastów. Ale ponieważ nie jest to rozwiązanie estetyczne, warto pokryć ją dodatkowo materiałem, który wokół roślin wygląda zdecydowanie bardziej naturalnie i polecany jest do ściółkowania, np. korą lub żwirem.
Jeśli ogród jest starszy, nie mamy już miejsca na rozłożenie agrowłókniny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tak wypełnić przestrzenie pomiędzy roślinami, a szczególnie obrzeża rabat, miejsca w sąsiedztwie traktów, trawników i ogrodzeń, grubą warstwą ściółki. Dobrze przed takim zabiegiem najpierw miejsca te wygrabić i wypielić, tak aby pod wierzchnią warstwą nie pojawiały się szybko niechciane chwasty.
Warstwa ściółki nie powinna mieć prześwitów, warto, by była dość gruba ok. 5-7 cm, oczywiście jest to w dużym stopniu zależne od materiału, jaki wybierzemy na ściółkowanie.
Jaki materiał na ściółkę?
Najbardziej popularnym materiałem na ogrodową ściółkę jest oczywiście kora. Najczęściej jest to kora drzew iglastych, o mniejszym lub większym stopniu rozdrobnienia. Doskonale nadaje się na ściółkowanie wszelkich rabat, ale w ogrodzie, gdzie mamy różaneczniki, pierisy, azalie i kalmie (tak jak w moim) dodatkowo będzie sprzyjała utrzymując kwasowość gleby i zapobiegając rozwoju grzybów. Kora w ogrodzie leśnym wygląda bardzo naturalnie, dlatego ja wybrałam właśnie ten materiał. Dodatkowo bardzo lubię, kiedy bezpośrednio po położeniu, unosi się w moim ogrodzie przyjemny żywiczny zapach.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele rodzajów kory polecanej do ściółkowania, w tym korę koloryzowaną w wielu ciekawych odcieniach, pozwalających na stworzenie dekoracyjnej, nietypowej rabaty.
Podobne właściwości jak kora będzie miała również ściółka z igliwia. Szczególnie tam, gdzie w ogrodzie mamy ozdobne sosny czy daglezje warto wykorzystać sypiące się igły do okrywy sąsiadujących rabat. Ja początkowo starałam się wygrabiać spadające w dużej ilości igły spod mojej starej daglezji. Ostatecznie, kiedy zauważyłam, że dzięki takiej ściółce doskonale mają się posadzone w jej okolicy cisy i nie plenią się chwasty, pozostawiam igły jako zdrową i naturalną ściółkę.
Doskonałym materiałem do ściółkowania rabat są wióry z własnych porządków w ogrodzie. Jeśli ogród mamy dość bogaty w drzewa i krzewy oraz samodzielnie ścinamy gałęzie, najlepiej użyć rozdrabniarki. Powstały materiał będzie doskonałą warstwą okrywową, izolującą glebę wokół roślin ozdobnych. Do rozdrabniarki warto wrzucać też szyszki, które po rozdrobnieniu, podobnie jak kora, staną się estetycznym materiałem na ściółkę.
Bardzo efektownym i coraz popularniejszym materiałem na ściółkowanie jest oczywiście żwir i wszelkiego rodzaju kruszywo ozdobne. Na rynku jest bardzo wiele propozycji materiału ceramicznego i kamiennego polecanego właśnie do ozdobnego wypełniania przestrzeni pomiędzy roślinami w ogrodzie. Ściółki żwirowe sprawdzą się tam, gdzie chcemy wyeksponować trawy, rośliny soliterowe (pojedyncze), a także wszędzie tam, gdzie ogród ma mieć charakter pustynno-skalny.
Dominika