M jak Mrówka

Motyle w moim ogrodzie

Motyle w moim ogrodzie

Nawet „kawałek” ogródka może być powodem do nie lada radości, szczególnie, kiedy przysparza okazji do przyrodniczych obserwacji i podziwiania pięknej natury.

Nie dalej jak w zeszłą sobotę spędzałam sobie przyjemnie czas na tarasie, oddając się lekturze, gdy niespodziewanie przykuł moją uwagę istny przyrodniczy spektakl. Otóż wokół kwiatów jednego z krzewów zaczęło pojawiać się sporo motyli, których wcześniej nie widziałam w takiej ilości w moim ogrodzie. Motyle to piękne, dekoracyjne owady i sprawiają, że ich obserwacja daje naprawdę wiele radości.

Motyle w moim ogrodzie Motyle w moim ogrodzie

Postanowiłam więc w ślad za tym przyjemnym doświadczeniem, przyjrzeć się bliżej, jakie rośliny w ogrodzie mogą przyczynić się do częstszych odwiedzin tych urokliwych owadów i jakie motyle mam szansę jeszcze zobaczyć na swojej posesji.

Rośliny przyciągające motyle

Krzew, który zwabił motyle do mojego ogrodu to tawlina jarzębolistna. Posadziłam ją w dość trudnym miejscu, w sąsiedztwie cisa, w ciemnym kącie. Pięknie się rozrosła i co lato pokrywa się wiechowatymi białokremowymi kwiatami, które jak się okazało w tym roku, stały się dodatkowo wspaniałą stołówka dla zapylaczy. Motyle, które najwyraźniej upodobały sobie tawlinę to dość popularni, ale niezwykle dekoracyjni przedstawiciele gatunku rusałka pawik oraz rusałka admirał.

Motyle w moim ogrodzie Motyle w moim ogrodzie

Zabrałam się zatem do sprawdzania, jaki krzew czy bylina równie atrakcyjnie jawiłby się dla tych kolorowych gości. Okazało się, że istną królową wabików motyli jest ozdobny krzew o nazwie ’Budleja’. Raz, że dekoracyjnie kwitnie groniastymi wiechowatymi zwykle fioletowymi i purpurowymi kwiatostanami, to dwa, przyciąga różne gatunki motyli i to całymi grupami. Sadząc budleję w ogrodzie, mamy szansę na odwiedziny tak pięknych okazów jak: pokrzywnik, paź królowej, dostojka, rusałka osetnik i wiele, wiele innych bardziej skromnych, jak np. bielinek czy latolistek cytrynek.

Motyle w moim ogrodzie Motyle w moim ogrodzie

Skutecznie przyciągająco na motyle działają również jeżówki i rudbekie, ich wyraźnie zaznaczone środki kwiatostanów są doskonałą spiżarnią nektaru dla tych pięknych owadów. Motyle chętnie korzystają również z tych samych miododajnych gatunków, jakie lubią trzmiele i pszczoły. Chcąc więc zaprosić te owady do ogrodu warto na rabatach posadzić lawendę, kocimiętkę, rozchodniki i lebiodkę.

Lato to wspaniały czas na podglądanie motyli, postanowiłam, że w przyszłym sezonie dosadzę kilka odmian roślin, które mam nadzieję zachęcą motyle z okolicy do częstych i grupowych odwiedzin w moim ogrodzie.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *