M jak Mrówka

Letnie zasłony

Letnie zasłony

Gdy lato jest w pełni, także okna wymagają odpowiedniej oprawy – najlepiej w tej roli sprawdzą się lekkie zasłony, które mogą zawierać w sobie również funkcję firanek. Jakie materiały wybrać na letnie zasłony?

Letnie zasłony

By poczuć klimat lata w swoim domu, wprowadźmy do wnętrz powiew delikatnej świeżości, jaką dają sezonowe kwiaty, zwiewne tkaniny, pastelowe barwy. Nastrojową aurę tej pory roku uzyskamy wymieniając ciężkie zasłony na lżejsze, bardziej zwiewne, eteryczne, tak by nie zasłaniały zieleni za oknem, przepuszczały delikatnie światło słoneczne i reagowały na letni ciepły wiatr, a jednocześnie zapewniały poczucie intymności osobom przebywającym we wnętrzu. Wykorzystajmy je – to bowiem bardzo modny akcent w aranżacji wnętrz.

Letnie zasłony

Tkaniny i wzory letnich zasłon

Wszystkie zadania stawiane letnim zasłonom spełnią materiały naturalne, takie jak zawsze modny len o niezbyt grubym splocie, dzięki czemu zasłony będą bardziej miękkie i zwiewne. Na czasie są szczególnie letnie zasłony z batystu lnianego, bawełnianego lub w wersji najbardziej luksusowej jedwabnego, który wyróżnia delikatny połysk. Niezależnie od rodzaju przędzy materiał jest tak cienki i zwiewny, że można z niego uszyć i udrapować najbardziej wymyślną zasłonę. Można też sięgnąć po tkaniny będące mieszanką lnu czy bawełny oraz poliestru, one także gwarantują efekt letniej świeżości. Jednak czasami funkcja letnich zasłon jest równie ważna, jak ich rola dekoracyjna, np. gdy okna od południa czy zachodu sprawiają, że wnętrza są narażone na zbyt duże nasłonecznienie. Wówczas dobrym wyborem będą zasłony z tkaniny typu blackout. To materiały najczęściej bawełniane lub poliestrowe zatrzymujące światło słoneczne nawet na poziomie 90%.

Letnie zasłony
Aranżacja na czasie

Wybór tkaniny i jej barwy oraz wzoru powinien być zawsze dopasowany do aranżacji i kolorystyki wnętrza. Najbardziej uniwersalne są zasłony w bieli – modne już od lat. Naturalność tkaniny powinna łączyć się z bezpretensjonalną kolorystyką i wzorem. Z pewnością nie zawiodą nas wszystkie odcienie bieli oraz pastele, ale warto też sięgać po kolory bliskie naturze o tej porze roku – głęboki błękit, morski, szafirowy, słoneczną żółć czy soczystą zieleń. W letnią aurę doskonale wpiszą się zasłony z wzorami kwiatów czy owoców, także o uproszczonym rysunku. Zawsze dobrze wyglądają kratki oraz paski, np. biało-granatowe czy biało-żółte. O efekcie zadecyduje też sposób zawieszenia zasłon – lekkości aranżacji dodadzą zasłony na szelkach, kółkach czy wiązane na drążku. Zasłony powinny być nieco dłuższe niż odległość od karnisza do podłogi, opadając na posadzkę będą podkreślać swoją zwiewność. Pamiętajmy też o zachowaniu ich odpowiedniej szerokości, po zasunięciu powinny szczelnie zasłaniać przeszklenia.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *