M jak Mrówka

Ściana w gąszczu barokowych bukietów – tapety w kwiaty

Ściana w gąszczu barokowych bukietów – tapety w kwiaty

Tapety z obrazami ogromnych kolorowych kwiatów już od kilku sezonów są na topie. Dekoracyjne kompozycje tworzone przez barokowych mistrzów oglądane do tej pory jedynie na ścianach muzeów, dzisiaj możemy mieć na własnych. Nowoczesne tapety murale przeobrażą każde minimalistyczne i chłodne wnętrze w przytulną i iście malowniczą przestrzeń.

Ściana w gąszczu barokowych bukietów – tapety w kwiaty

Lubimy kwiaty! Kilka lata temu Polacy mieli okazję oglądać jedną z najsłynniejszych barokowych martwych natur z bukietami kwiatów w roli głównej. „Kwiaty w szklanym wazonie”, znakomity obraz pędzla Abrahama Mignona, będący w stałej ekspozycji muzeum w Hadze, gościł w warszawskich Łazienkach Królewskich – obejrzało go dziesiątki tysięcy osób. Nic więc dziwnego, że nie słabnie zainteresowanie tapetami inspirowanymi barokowym malarstwem.

Co ma barok do współczesności?

Róże, tulipany, peonie, maki, niezapominajki, rumianki, nagietki, powój, irysy, goździki to najczęściej występujące gatunki kwiatów w obrazach barokowych. Na pierwszy rzut oka malunki realistycznie ukazujące dość banalne kwiaty mogą nam się wydawać nieco trącące myszką. Po pierwsze to kwiaty kojarzone raczej z wiejskimi ogródkami lub babcinymi flakonami niż wystrojem nowoczesnych apartamentowców, po drugie realistyczna konwencja nie należy do ulubionych środków współczesnego designu. Mimo to barwne, kwieciste tapety wpisały się w kanon wystroju nowoczesnych wnętrz. Być może minimalizm, skandynawska prostota form i powściągliwość w stosowaniu koloru nie wystarczają już współczesnemu człowiekowi, który zaczyna tęsknić nie tylko za barwnym światem bogato ukwieconych ogrodów i bardziej kolorowymi wnętrzami, ale też odniesieniami do korzeni swojej kultury. Jest bowiem również w tych obrazach nuta dawności, a przecież właśnie odkrywanie dawnych motywów, ornamentów i form jest jednym z założeń modnego nowoczesnego stylu eklektycznego.

Tapety murale

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. murale – tapety czerpiące wzory z dawnego malarstwa, starych grafik i fotografii. Do najbardziej popularnych motywów murali należy XVII-wieczne malarstwo holenderskie, w tym również właśnie motywy kwiatowe. Barokowe bukiety przenoszone są na murale w powiększeniu – tradycyjne kwiaty powiększone do dużego rozmiaru wyglądają bardzo nowocześnie i nietuzinkowo! Dostępne są zarówno wielkoformatowe tapety murale, jak i okładziny mniejszych rozmiarów oraz w kształcie koła – kształt i wymiary możemy dopasować do własnych potrzeb. Murale wykonane są z agrowłókniny, przykleja się je do ściany, tak jak tapety. Murale rzadko kiedy są wykorzystywane zamiast tapet czy farb ściennych do urządzania całych pomieszczeń. Są to raczej dekoracje, które mają urozmaicić wnętrze. Przeskalowane róże, chabry i margerytki tworzą mocno intrygującą dekorację.

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *