M jak Mrówka

Kochajmy bibeloty – drobne dekoracje tworzące klimat we wnętrzu

Kochajmy bibeloty – drobne dekoracje tworzące klimat we wnętrzu

Ceramiczne, szklane, druciane... mało praktyczne, ale potrafią wypełnić domowy kącik wspaniałym nastrojem. Tam, gdzie chcemy zbudować tanio i szybko ładną ekspozycję, bibeloty okażą się nieocenionym rozwiązaniem. Warto odczarować ich rolę.

Cytując za Wikipedią, bibeloty to nieduże przedmioty, często o niewielkiej lub żadnej wartości użytkowej, wykonane zwykle ze zdobionej ceramiki, laki, szkła, srebra czy nawet złota. Ogólnie rzecz biorąc, są to wyroby, w których funkcja dekoracyjna dominuje nad ich użytecznością.

Moda na bibeloty nie przemija, chociaż często kojarzone są z kiczem i przepychem dekoracyjnym, a dodatkowo z nieużytecznością i kurzołapactwem, drobne dodatki dekoracyjne wspaniale dopełniają stylizację wnętrza.

Kochajmy bibeloty – drobne dekoracje tworzące klimat we wnętrzu

Ceramiczne, szklane, druciane czy wykonane jeszcze z innych materiałów dekoracje, odpowiednio zakomponowane mogą doskonale przyczynić się do zbudowania ciekawego wystroju wnętrza o określonym klimacie i stylu. Nowoczesne bibeloty to bowiem bogactwo kształtów, kolorów, faktur i ozdobnych właściwości wykorzystanych do ich stworzenia materiałów.

Za pośrednictwem bibelotów takich jak wazony, tace, świeczniki, doniczki i osłonki, ceramiczne, szklane i druciane figurki, możemy stworzyć ciekawy aranż. Wybraliśmy takie inspiracje, które naszym zdaniem są aktualnie bardzo na czasie.

Złoto i czerń

Zestawienie tych dwóch kolorów to często przejaw elegancji. Czarny jest kolorem mało energetycznym, a nawet przytłaczającym, ożywcze złoto, kolor mosiądzu czy miedzi nadają mu jednak wyjątkowej elegancji. Wnętrza wykończone z przewagą koloru czarnego wzbogacone złotymi dodatkami dekoracyjnymi uzyskają stylizacyjnie wyższą rangę. Na stoiskach dekoracyjnych znajdziemy mnóstwo fantastycznych bibelotów w kolorach czerni i złota: modne ceramiczne ananasy, długie wysokie wazony, wielokątne druciane bryły świeczników będą jak najbardziej pożądane w takich aranżacjach.

Modne pastele

Delikatne rozbielone tonacje kolorystyczne we wnętrzach to stały trend w modnych aranżacjach. Nadają ciepła i harmonii sypialniom i pokojom kąpielowym, ale także dobrze widziane są w salonach, szczególnie tych o ciepłym, romantycznym charakterze. Pudrowy róż, wrzos, beż, seledyn to kolory, które nadają spokojną, a jednocześnie niezwykle estetyczną nutę naszym wnętrzom. Wszelkiego rodzaju świeczniki, figurki, dzbanuszki, wazoniki w tych odcieniach pozwolą dopełnić klimat wnętrza w stylu skandynawskim, prowansalskim, angielskim. Warto wybierać te pękate o nietuzinkowej formie, ujmujące swoim fasonem.

Błękit i seledyn, odcienie niebieskiego i miętowozielonego oraz jasno szmaragdowy to kolory niezwykle popularne i szeroko proponowane aktualnie przez stylistów. Bibeloty w tych odcieniach wspaniale nadają przejrzysty i świetlisty charakter wnętrzu.

Satyna…

Lekki połysk to sprawdzony efekt. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyróżnieniu przestrzeni i chcemy stworzyć ciekawy walor dekoracyjny warto wybrać dodatki o lekko połyskującym wykończeniu.

Dobrze jednak zachować umiar w różnorodności form i kolorów. Aby nie przytłoczyć aranżacji chaosem dekoracyjnym, jeśli już zdecydujemy się na połysk, wybierzmy bibeloty w jednej gamie kolorystycznej względnie w dwóch różniących się kolorach. Wielobarwność z połyskiem może być po prostu męcząca. Dobrze jeśli dzbanuszki, wazony, osłonki, lampiony, świeczniki, czy wreszcie figurki będą tu też tego samego typu, najlepiej w jednym stylu geometrycznych kształtów.

…albo w kolorze

Bogactwo kolorystyczne bibelotów może dać również ciekawy efekt, pod warunkiem, że zachowamy wspomnianą dekoracyjną wstrzemięźliwość. Tu, gdzie wielobarwność ma być głównym punktem ozdobnym dobrze będzie wybrać bibeloty szklane, przezroczyste, o jednolitych kształtach, tak aby elementem dekoracyjnym był tu właśnie jedynie intensywny, kontrastowy kolor.

Figurki

Dekoracyjne ceramiczne lub szklane figurki, najczęściej kojarzone z dekoracyjnymi bibelotami to ładny motyw tematyczny. Popularne porcelanowe czy kamienne słoniki, posążki kotów, figurki ptaków etc. mogą stać przewodnim motywem aranżacji. Możemy z powodzeniem powtórzyć i wykorzystać go w innych detalach dekoracyjnych np. obrazkach ściennych, czy printach na poduszkach.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: Altom, Dajar, Hanmar, Cermax, Tin Tours, VOG, Ravi, AdobeStock, pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *